Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: ALPARSLAN'IN MEZARI MERV'DE ARANACAK
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
ALPARSLAN'IN MEZARI MERV'DE ARANACAK

Türkiye, Türkmenistan'da, Türklere 1071 yılında Anadolu kapılarını açan Büyük Selçuklu Hakanı Alparslan'ın, Mari vilayetindeki tarihi Merv bölgesinde bulunduğu tahmin edilen mezarını arayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Ali Birinci, eski TTK başkanı Yusuf Halaçoğlu ve diğer yetkililerin yer aldığı heyet, bugün başkent Aşkabat'ta konuyla ilgili temaslarda bulundu.

İlk olarak kültür işlerinden sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Maysa Yazmuhammedova ile görüşen heyet daha sonra Kültür ve Teleradyo Yayınları Bakanı Gulmurat Muradov ile bir araya geldi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Yılmaz burada yaptığı açıklamada, Selçuklu Hükümdarı Alparslan'ın Türkmen halkının önemli bir değeri olduğu kadar Türk halkının da değeri olduğunu söyledi.

"Ortak değerimiz ve atamız olan Alparslan'ın mezarının bulunarak, ihya edilmesi, ona karşı bir vefa borcudur" diyen Yılmaz, mezarın bulunduğu yere türbe inşa etmeyi planladıklarını kaydetti.

Muradov da Sultan Alparslan'ın Türkmen ve Türk halklarının ortak atası ve değeri olduğunu belirterek, mezarın bulunmasının önemine değindi.

Eski TTK Başkanı Prof. Halaçoğlu da "Sultan Alparslan'a vefa borcumuzu ödemek istiyoruz" diye konuştu. Halaçoğlu, Alparslan'ın kendi vasiyeti sonucu, ölümünden sonra babası Çağrı Bey'in mezarının bulunduğu Merv topraklarına defnedildiğini söyledi.

Halaçoğlu, Alparslan'ın mezarının bulunduğu tahmin edilen bölge ve civarını yeraltı görüntüleme cihazlarıyla tarayacaklarını, verilerin T ürk bilim adamları tarafından inceleneceğini söyledi.
Türk heyeti, yarın Büyük Selçuklu Devleti'nin bir dönem baş kenti olan tarihi Merv bölgesinde incelemelerde bulunacak.