Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: GÜNEY AZERBAYCAN’DA “TÜRKÇE” İÇİN İMZA KAMPANYASI
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
GÜNEY AZERBAYCAN’DA “TÜRKÇE” İÇİN İMZA KAMPANYASI

Yayin Tarihi 1 Şubat, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

TÜRKÇE EĞİTİM İÇİN

İMZA KAMPANYASI

image001.jpg

Güney Azerbaycan‘da yüzbinlerce soydaşımız 21 Şubat Dünya Ana Dili günü öncesinde, İran anayasasında var olan ancak uygulanmayan Azerbaycan Türkçesi’nde eğitim alabilmek için imza kampanyası başlattı Dünya Azerbaycanlılar Kongresi’nin GünAzTV’ye istinaden verdiği habere göre Güney Azerbaycan’ın başkenti Tebriz‘de başlatılan imza kampanyası Urmiye, Erdebil, Zencan, Marağa, Hoy, Hamedan ve diğer tüm şehirlerde de büyük katılımla devam ediyor.

Pazar yerlerine, resmi daireleree, işyerlerinee, fabrikalara, okul ve üniversitelere kadar uzanan imza kampanyasında sadece birkaç gün içerisinde 100 bin imzanın üzerine çıkıldığı belirtiliyor.

İran İslam Cumhuriyeti’nin anayasasının 15. ve 19. maddeleri ülkede yaşayan tüm farklı etnik topluluklara kendi ana dillerinde eğitim almayı garanti ediyor. Söz konusu anayasal haklardan sayıları yaklaşık 100 bini bulan Ermeniler yararlanır ve kendilerine ait bir üniversite açabilirken, İran nüfusunun yarıdan fazlasını oluşturan Güney Azerbaycan Türkleri, Türkmen Türkleri ve Kaşgay Türkleri’nin bu haklarını kullanmaları engelleniyor.

21 Şubat Dünya Ana Dili Günü‘ne kadar sürecek olan kampanyada toplanan imzalar, İran Meclisi’ne ve uluslar arası kuruluşlara gönderilecek.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ