Gülce Edebiyat Akımı

Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
“İslam görgüsüzlük değildir”

Değerli insanlarımız,

Yaklaşan 11 ayın sultanı olan RAMAZAN ayı ve Ramazan etkinlikleri için ilgilisine, yetkilisine ve tüketici vatandaşlara ayrı ayrı uyarılarda bulunmak istiyorum.

Müslümanların önemli ayı olan ve 11 ayın sultanı olarak bilinen RAMAZAN ayı ve bu ayda gerçekleşen Ramazan etkinlikleri için ilgilisine, yetkilisine ve tüketici vatandaşlara ayrı ayrı uyarılarda bulunarak “ İslam akılcı, mantıklı, ilerici, devrimci bir dindir. Aynı zamanda Görgüsüzlüğü, şatafatı, israfı, haksızlığı, fırsatçılığı kabul etmez. Yine Komşusu açken tok yatan bizden değildir felsefesi vardır. Ramazan ayı önemli bir aydır. Faziletleri saymakla bitmez. Fakir ve fukara halkımızın özlemle beklediği bu ayda, fırsatçı, ahlaksız, üçkâğıtçı ve arsız yüzsüzlere sesleniyorum. Ayaklarını denk alsınlar. Peşlerindeyiz. Bu sene hiçbiri Ramazan fırsatçılığı yapamayacak.

İFTAR SOFRALARI VE ŞAŞALI YEMEKLER

Önce zengin zümreye, meslek ve sanayi odalarına, sivil toplum kuruluşu adı altındaki kuruluşlara ve Ramazan ayında iftar yemeği adı altında şatafatlı yemekler verenlere sesleniyorum. Ayıp günah. Bunlara gerek yok. Verdiğiniz yemeklerde körlerle sağırlar birbirini ağırlar hesabı ile işi geçiştiriyorsunuz. Basını davet edip bulunduğunuz mevkinin reklâmını yapıyorsunuz. Ayıp. Yazık. Günah. Sizlerin bu iftar sofralarına ihtiyacınız yok. İhtiyacı olan insanlarımız ise oldukça çok. Onlara yönelin. Masalarda oruç tutmayanlarda var. Tutmuş gibi iftar masasına oturuyorlar. Utanmadan. Ve bu masalar için milyarlar akıyor. Kimin cebinden? Bulunduğunuz meslek odası, sanayi odası, ticaret odası, sivil toplum kuruluşu, resmi kurum ve kuruluşlardan. Allahtan korkun. Madem bu harcamayı yapacaksınız, ihtiyacı olana, gerçek hak sahiplerine yapın. İmkân ve olanakları çarçur etmeyin. Siz hava basacaksınız diye böyle önemli bir günü geyik muhabbetlerinin yapıldığı gerzek ve aptal sofralarına dönüştürmeyin. İslam görgüsüzlük değildir.

BELEDİYELERE SESLENİYORUM

Belediyelere sesleniyorum. Her sene Ramazanda iftar çadırları oluşur. Ülke geneli Birkaç Belediye hariç bunu özele devretmiş, ihale etmişler trilyonlar akıp gidiyor. Eğer amaç hizmet ise ve fakir fukara halkın karnını doyurmak ise bunu kendi imkân ve olanaklarınızla, işçi ve aşçılarınızla, kendi oluşturduğunuz mekânlarda yapınız ve veriniz. Daha ucuza, daha hijyenik koşullarda, insanca ve uygarca bir hareket olur. Üstelik üç tane aşçı beş tane garson on tane hizmetli çalışır ekmek yer. Şoför çalışır, şef çalışır bir kurum oluşur. Gerçek ihtiyaç sahipleri için ramazan ayı dışında da ekmek ve aş verirsiniz. Ama işi özele veriyorsunuz. Hizmet sunan müteahhitlere... Neden? Çünkü birçoğu eş dost şirketi, akraba tanıdık yandaş şirketi ve RAMAZAN ayı üzerinden fakir fukara üzerinden ticaret yapıyorsunuz. Allahtan korkun. Orada yetimin hakkı var. Orada Garip gurebanın, toprakta yatan şehidin, kimsesizlerin, tüyü bitmedik yetimin hakkı var. Hak Allahın adı… Adil ise 998 sıfatından biri. Siz haksızlık ve adaletsizlik yaparak İslam’ı yaşadığınızı ve İslam’ın gereğini yerine getirdiğinizi bize yutturacaksınız öyle mi? Doğru, biz yutarız. Zaten yutmazsak, ahlaksızlığa, görgüsüzlüğü, iffetsizliğe, çıkarcılığa, fırsatçılığa, hırsızlığa prim verip geçit vermeyiz. Ama unutmayın, yeri göğü yaradan seni beni tüm canlıları halk eden ve doğayı meydana getiren yüce ALLAH hiç yutmuyor, her şeyi görüyor, kerim ve rahim. Emin olun bir gün belanızı bulacaksınız. Ya çaldıklarınızı yemeden geberip gideceksiniz. Ya yaşarken acıların en büyüklerini tadacaksınız. Hiç meraklanmayın. Allah’ın adaleti en büyük adalet… Ama, biz kulları da sizleri bu dönemde yalnız bırakmayacağız. Her taraftan inceleme başlattık. Yaptığınız ihaleleri, işleri bu güne kadar alanları, kimler olduğunu, bu işlere başlamadan evvel ne gibi haldeydiler, şimdi nasıllar, ekonomik durumları, sizlerin onlarla bağlantılarına kadar araştırıyoruz ve tüketici kuruluşu olarak haklarınızda günü geldiğinde cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunacağız. Çıkar sağlamak, ihaleye fesat karıştırmak, hile ve desise ile menfaat temin etmek, görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal ve suiistimal etmek gibi çok değişik suçlamalar ile kendinizi bu yıl savcılık karşısında bulacaksınız. Peşinizi bırakmayacağız.

RAMAZAN DAVULULLARI

Ramazan geliyor, hoş geliyor sefa geliyor. Tüm insanlarımıza hayırlı uğurlu olsun. İnsanlarımızın sağlıklı ve sıhhatli yaşama hakları var. Kabahatler kanunu var. Babam çıkarmadı. Devlet çıkardı. Devlet çıkardı ise uygulanacak. Uygulayın. Kim uygulayacaksa o uygulayacak. Yeri gelecek Belediye, yeri gelecek emniyet, jandarma, yeri gelecek valilik ilgili birimleri (çevre, orman, tarım, sağlık gibi) kanunları uygulayacak, uygulatacak. Bakın Türkiye artık eski Türkiye değil. Özellikle Büyükşehirlerde ve kent merkezlerinde bir mahallede 3- 4 – 6 – 10 caminin olduğunu biliyoruz. Benim köyümde bile (400 nüfus) 3 Cami var... Camiye karşı değiliz. Şunu anlatmaya çalışıyorum, gerek iftar vakti gerek sohur vakti insanlarımızın ezan sesini ve bu vakitlerin zamanını kaçırılması mümkün değil. Camiden yükselen sesi duyarlar. Ayrıca Medeniyet gelişti. Teknoloji ilerledi. Bugün tv ve radyolarda dakika dakika ramazan ayları ile ilgili programlar yapılıyor ve veriliyor. Cep telefonu var. Alo mesaj hatları var. Zilli saatler var. Birçok insanı sohura kaldıracak teknik gelişti. Çağdışı, uygarlık dışı bir uygulama halen devam ediyor. Sabahın köründe DAVUL sesi ile yataktan fırlıyorsunuz. Hastası var, yatalağı var, hasta olup yataktan kalkmaması gerekeni var. Çeşitli nedenler ile Oruç tutmayanı var. Nüfusumuzun yüzde yüzü Müslüman’mı? İçimizde başka din ve mezheplerden kardeşlerimizde var. Her açıdan baktığınızda bu hususta kimse kimseyi rencide etmemeli, rahatsız etmemeli, sağlıklı ve sıhhatli yaşama hakkını elinden almamalıdır. Sizin yaşamınız bir başkasının sağlıklı yaşamını tehdit eder hale gelmemeli. Çok büyük gürültü kirliliği oluşturan bu DAVUL çalma olayının artık gündemden düşürülmesi ve kaldırılması gerekmektedir. Bunun için ilgili birimleri göreve davet ediyorum. Gerekli tedbirleri her biri birer tüketici olan insanlarımız adına talep ediyorum. Bu hususta geçen yıl 11 bin 6 yüz 50 başvuru aldık. Bu yıl ise daha başlamadan vatandaşlar konuyu dile getiriyorlar. Lütfen birbirimize saygı ve sevgi çerçevesinde, hoşgörüyle bu ramazan’ı idrak edelim.

EKMEK İLE OYNAMAYIN

Yine önemli bir husus, EKMEK hususu… Her sene Ramazanda Ramazan pidesi yâda değişik ad ve isimlerle ekmek üretilir. Gramajlarını kontrol eden yok. İçindeki karışımı kontrol eden yok. Ekmekte beyazlatıcı kullanılıyor ve bunun sağlığa zararını defalarca aktarıyoruz kontrol eden yok. Fiyatları denetim altına alan yok. Bu yıl fırsatçılara göz açtırmayınız. Ekmek sıhhi, gramajından çalınmayan, içinde beyazlatıcı katkı maddesi olmayan, sağlığımızı elimizden almayan ekmekle yedirin. Başta valilik ve kaymakamlık makamları, Büyükşehir ve kent belediyeleri bu işe daha büyük bir zaman ayırsınlar. Tarım, Sağlık ve Çevre bakanlığı yetkilileri ise denetimi arttırsınlar. Fırsatçıya göz açtırılmasın.

HALKIMIZA SESLENİYORUM

Halkımıza sesleniyorum. Her biri birer tüketici olan, sağlıklı yaşama hakkı bulunan, aynı zamanda vatandaş olarak hakları bulunan insanlarımıza sesleniyorum. Sizi aldatan, kandıran, hile yolu ile dolandıran esnafı, tüccarı, yöneticiyi, idareciyi kendi haline bırakmayın. İhbar edin. Yasalar kanunlar eskisi gibi değil. Çok değişti. Devlet yakasına hemen yapışır. Kimsenin yaptığı artık yanına kar kalmıyor. Bugünden fiyatları çarşı Pazar kontrol edin. Ramazanda eğer artış varsa siz uğraşamıyorsanız, bize bildirin. Biz sizler adına hiçbir ücret talep etmeksizin onlarla uğraşmaya hazırız. Bizimle sürekli olarak 24 saat açık olmak kaydı ile cetkoder@gmail.com mail adresinden yazışabilir ve durumu aktarabilirsiniz. Yine benim şahsi cep telefonum. 0.532.282 29 91 bu telefonu tam 20 senedir kullanmaktayım. Hiç değişmedi. Operatörümde değişmedi. Farklı farklı numaralardan arayarak maddende zarara uğramayın. Ayrıca çok acil ise beni buradan arayın. Yoksa mail adresine yazın. Emin olun olan 24 saat içinde size geri dönerim. Hak ve hukukumuzu çiğnetmeyelim. El ele vererek, haksızlık, usulsüzlük, ahlaksızlık, çıkarcılık, fırsatçılığın karşısında duralım.MUSTAFA GÖKTAŞ

ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER) GENEL BAŞKANIDikkat !

ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER) GENEL MERKEZİ

cetkoder@gmail.com

BENİMLE DİREK TEMAS KURMAK İSTERSENİZ GSM: 0. 532. 282 29 91

HER TÜR ÇEVRE, DOĞA, KİRLİLİĞİ, YAŞAMA OLAN HAKSIZLIK, TÜKETİCİ HAKLARININ İHLALİNDE BİZİ ÇEKİNMEDEN ARAYIN VE BAŞVURUN. SİZLERE ÜCRETSİZ, GÖNÜLLÜ HİZMETE HAZIRIZ. SAYGILARIMLA.