Gülce Edebiyat Akımı

Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Zarifoğlu, Yayıncılık, Yaşar Nuri Artık Susmalı, Mustafa Alpar, Bize Danışmadan kitap çıkarmayın.Yeni Kitaplar ve Edebiyat Haberleri - Edebiyat Dünyası 239 –
Tarih: 4.10.2009. Edebiyatı, pazar günleri Anayurt Gazetesinden takip edin. Sayımız 3000'e ulaştığında edebiyat dergisi çıkarmayı düşünüyoruz. Güçlerimizi birleştirelim. Tüm yazar, şair ve okurları bekliyoruz. Her hafta bir şairi HAFTANIN ŞAİRİ seçiyor ve bir şiirini Anayurt gazetesinde Pazar günü yayınlıyoruz. Gruptaki etkinliğimize katılın. Kitap, dergi, sanat ve edebiyat haberlerinizi gönderin, gazetemizde Pazar günü yayınlayalım. http://www.gunduzkitabevi.com.tr (510 kitap yayınlayan ve tanıtıma en çok önem veren yayınevi)
http://www.facebook.com/home.php?#/group.php?gid=95026689401
http://gruplar.antoloji.com/dunya-sairler-birligi-world-poets-union/
http://www.anayurtgazetesi.com/default.asp?page=yazar&id=6644
Gelin sizi onbinlerce şair, yazar ve okurla tanıştıralım. Kitaplarınızı hatta kitap kapaklarını tanıtalım.
EDEBİYAT DÜNYASI
Ali GÜNDÜZ
gunduzkitabevi@gmail.comBÜYÜK ŞAİR OLMANIN SIRRI VE ZARİFOĞLU
Modern Türk şiirinin ileri karakolu Cahit Zarifoğlu’nun Mavera Dergisi’nde okuyucuların mektuplarına verdiği cevaplar Beyan Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Uzun süredir zarif okurun hararetle ve merakla beklediği “Okuyucularla” Ahmet Zarifoğlu ve Selçuk Azmanoğlu’nun çalışmalarıyla derlenmiş bir kitap. Bir yönüyle sahici bir savrukluğunu bildiğimiz Zarifoğlu’nun onlarca sayıda yüzlerce mektuba düzenli olarak cevaplar vermesi onun aynı zamanda savrukluğunun da kendine has bir savrukluk hali olduğunu gösteriyor bu kitapta. Kafamızdaki Cahit Zarifoğlu portesinde çokça yer almayan bir durum bu. Zarifoğlu yüzlerce mektuba üşenmeden kimi zaman bir küçük paragrafla kimi zaman ise sayfalarca cevap veriyor. Ve bu cevapları okuduğumuzda bunların okuru oyalamak ya da okuru sadece bir abonman olarak kullanmak maksadının olmadığını görebiliyoruz. Zarifoğlu bir derdi paylaşıyor bu mektuplarda. Bir mesajın yerine ulaşıp ulaşmadığının sağlamasını yapıyor. Büyük şair olmanın veya zirvede kalmanın sırrı burada olsa gerek. Okurla dost olan kazanır elbette.

YAYINCILIK SEKTÖRÜ DİBE VURDU
En çok kitabın yayınlandığı aylar eylül ve ekim ayları olarak hep göze batar. Buna neden olarak yazarların tatil boyunca sürdürdükleri çalışmalarını yayınevlerine ulaştırmaları ve okuyucunun kış aylarında kitap okuyamaya daha çok zaman ayırmasını gösterebiliriz. 2008 yılının Eylül ayının son haftasında piyasaya çıkan eser sayısı 226 olarak yayınlanmıştı. Bu sene ise yayıncılar bir cendere girmiş durumda. Çünkü kağıtçılar 2008 yılında 60 günlük olan vadeyi tamamen kaldırıp peşin satışa döndüler. Öte yandan matbaalar ve filmcilerde vadeleri kısaltıp geçmiş zamanda hiç peşinsiz 4-6 ay vade ile çalışırlarken günümüzde en uzun vade 30 gün ile sınırlı. Maliyet hesapları bu noktadayken bir de tahsilat zorluğu çeken yayınevleri çareyi yeni kitap basımını durdurmakta buldu. Böylece geçen sene eylül ayının son haftasında 226 olan yeni çıkan eser sayısı bu sene ancak 72'yi buldu. Okul kitapların parasız verilmesi nedeniyle, kitabevi ve kırtasiyelerin kapanması büyük tesir yaptı. Keşke bunun yerine öğrencilere 100 TL. eğitim yardımı verilse.

ŞİİR YAZILMASA NE OLURDU?
Garip şiirinin üç atlısından biri olan Oktay Rifat'ın “Şiir Olmasa” başlıklı yazısının da aralarında bulunduğu yazıları, konuşmaları ve birkaç ankete verdiği cevap 'Şiir Konuşması' başlığı altında bir arada. Bir sohbet arasında Metin Eloğlu, Oktay Rifat'a şunu sorar: “Şiir yazılmasa ne olurdu?” Konuşma anında sorulana yarım yamalak cevap veren Perçemli Sokak şairi, sonraki günlerde kaleme aldığı “Şiir Olmasa” başlıklı yazısında bu ilgi çekici soruya yanıt aramaya çalışır. Elbette yüzlerce, binlerce karşılık bulunabilir söz konusu soruya. O. Rifat, “dünyanın insan eliyle donatımında” şiirin de tuzu biberi olduğunu söyler ilkin. Sonra, Valery'nin bir tespitini genişletip “şairini de, okuyucusunu da doğuran şiir, gerçeği de doğurur” deyiverir. Şiirin yaşayışımıza karışmış bir gerçek olduğunu hatırlatarak. Nihayet, cevabını şu şekilde özetler: “Şiir olmasaydı, yaşama dediğimiz oluşun çarklarından biri eksilirdi. Belki kıyamet kopmazdı ama insanlar sevemez, beğenemez, yarınların yeni düzenine şiirli dünyanın hızıyla kavuşamazdı.”

YAŞAR NURİ’DEN YİNE TARTIŞMALI BİR KİTAP
Yaşar Nuri Öztürk’ ten yine tartışmalı ve çelişkilerle dolu bir kitap daha çıktı. Siyasete girdi kurtulduk derken, yine televizyonla ve kitaplarla Müslümanlara hakaret etmeye devam ediyor. Keşke dikiş tuttursaydı da siyasette kalsaydı. Allah ile aldattı olmadı, şeytancılık kitabını çıkardı olmadı. “Yeniden yapılandırma” mezhebini kurdu başaramadı. Şimdi de önce yok saydığı İmam-ı Azam üzerinden prim yapmaya çalışıyor. Kitapta aslı astarı olmayan iddialar öne sürerek, güya onu yıpratacak. Kitabın adı “Arapçılığa Karşı Akılcılığın Öncüsü İmamı Azam Ebu Hanife” dir. Hani “tek kaynak Kuran’dı”, sünnet ve aklı delil olarak kabul etmiyordu. Dikkat ederseniz kitabın adı çelişki ve tartışmalarla dolu. İslam’da ırkçılık yasak zaten. Nasıl Arapçılık olur. Olmayan bir şey İslama nasıl tesir eder? Bir mezhep, bir kişiye ait olamaz ki, İslam alimlerinin ortak görüşüdür. İslamda “İcma-i ümmet” ve “Kıyas” kaidesi de vardır. Yani, Kuran ve sünnette olmayan konularda, tüm İslam alimlerinin ortak görüşü ile veya kıyas yaparak karar verilir. İmam-ı Azam hazretleri ilkeleri ortaya koymuş ve İslami ilimleri sistem haline getirmiştir. Lütfen para kazanma hırsı ile insanların inancına hakaret etmekten vazgeç Yaşar Nuri. Artık keseyi doldurdun nasıl olsa… Çekil köşene veya siyasete devam et. İslamı, siyasete alet etme. (Yaşar Nuri Öztürk, Harici fikirleri yüzünden hep tenkit ediliyor)
http://www.facebook.com/topic.php?uid=100052432839&topic=10152#/group.php?gid=110742127663

EDEBİYAT DÜNYASINDAN KISA HABERLER
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 1 Ekim'de perdelerini açtı. 2009-2010 sezonuna yeni oyunlarla başladı.
*
Sanat dünyasının acı kaybı. Başta Kurtlar Vadisi olmak üzere birçok dizi ve sinema projesinde rol alan 59 yaşındaki Nihat Nikerel evinde ölü bulundu.
*
Türkiye, 14-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 61. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarında 40 yayıncıyla temsil edilecek. Bu yıl 8 telif hakları ajansının da katılacağı fuarda Türk yazarlar da konuşmacı olarak yer alacak.
*
Özdemir Asaf’ın daha önce yayımlanmış üç kitabı 'Kırılmadık Bir Şey Kalmadı’ da bir araya geldi. Asaf’ın aforizma niteliğindeki 'etikalar'ı, anı-deneme türünde yazıları ve hikayeleri en az şiirleri kadar etkileyici, sıra dışı ve şaşırtıcı...
*
Gündüz Kitabevi her eve, bir kütüphane ve ansiklopedi kampanyası açtı. Ansiklopedi cildi 60 kuruş, kitap sergisi 50 kuruş. Gündüz Yayınevi, 510’a yakın kitap ve 13 antoloji kitabının ardından, resimli Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi yayınlayacak. Ayrıca antoloji kitaplarına, şairler katılabilir. http://www.gunduzkitabevi.com.tr sitesine girilmesi yeterli.

KİTAP DÜNYASI

1. Serdar Özkan’ın “Kayıp Gül” romanı 205 sayfa olarak Timaş Yayınları tarafından çıktı. Genç Türk Romancı Serdar Özkan'ın ilk romanı Kayıp Gül bugüne kadar 29 dile çevrildi, 40'tan fazla ülkede basıldı. Kanada'dan Japonya'ya, Brezilya'dan Endonezya'ya, dünyanın dört bir yanında okurların büyük alaka ve beğenisini kazanan Kayıp Gül, birçok ülkede haftalarca bestseller listelerinde yer aldı. Tüm zamanların en çok okunan ve sevilen kitaplarından St. Exupéry'nin Küçük Prens'i, Richard Bach'ın Martı'sı, Hesse'nin Siddarta'sı ve Paulo Coelho'nun Simyacı'sına denk tutulan Kayıp Gül, özgün bir “kendini keşfetme” romanı. Değişik kültür ve felsefeleri günümüzün modern yaşantısıyla iç içe sunan Kayıp Gül, Doğu'yla Batı arasında bir köprü eser niteliğinde. Sanki bu yönüyle, hem tarihi hem de coğrafi anlamda Doğu ile Batı arasında bir köprü olan kültürümüzün çağdaş edebiyata akseden bir yansıması. Serdar Özkan romanlarında, farklılıklarımızdan çok ortak yönlerimize vurgu yapıyor. Yazar, değişik kültürlerden gelen insanların farklılıklarını kabul etmekle birlikte, yine de insan olarak benzerliklerimizin daha önemli olduğunu savunuyor. Üniversite eğitimi için gittiği Amerika'da dört sene yaşayan Özkan, bu düşüncelerinin orada, tamamen farklı bir kültürde yaşarken şekillendiğini söylüyor. Zaten Kayıp Gül de ikiz kız kardeşini aramak üzere İstanbul'a gelen Amerikalı Diana'nın hikayesini anlatıyor. Kayıp Gül aynı zamanda, başkalarının beğenisini ve takdirini kazanmak uğruna düşlerinden ve kendinden ödün veren genç bir kızın hikayesi. “Başkaları benim hakkımda ne düşünür?” kaygısıyla hayallerini ve “kendi olmayı” terk eden ve bu yüzden sonunda dibe vuran Diana'nın kendini geri kazanma savaşının hikayesi.. Bu savaşında ona St.Exupéry'nin Küçük Prens'i, Küçük Prens'in gülü ve İstanbul'un gülleri eşlik ediyor.

2. Üstün Dökmen’in “Miyase’nin Kuzuları” romanı 224 sayfa olarak Remzi Kitabevi tarafından yayınlandı. Hayvanlar Dünyasından İnsanlık Durumları ve Dersleri Üstün Dökmen bu romanda birebir yaşadığımız ve hayat boyu karşılaşacağımız toplum ve psikolojik açmazları, hayvanların gözünden ve dilinden mercek altına alıyor; ne denli verimli ve yaratıcı olduğunu bir kez daha gösteriyor. Olan bitenin hayvanlar üzerinden okura aktarılması, yaz sabahlarında sisler içinde kalan ovalar gibi buğulu ve büyülü bir atmosfer yaratıyor. Romanın sonunda bu sis dağılacak, belki çiy taneleri gibi birkaç damla yaş kalacak gözlerimizde…

3. Sırada bekleyen kitapları haftaya Pazar günü tanıtacağım. Gündüz Yayınlarını gunduzkitabevi@gmail.com ‘dan isteyebilirsiniz. Kitap çıkarmak isteyen şair ve yazarlar, http://www.gunduzkitabevi.com.tr sitesini ziyaret edebilir. Gündüz Yayınevi 4.Yılında 510’a yakın Kitap çıkardı. Kitabınızı büyük bir yayınevi olan, Gündüz Yayınevine danışmadan kitap çıkarmayın. Yukarıdaki kitaplar, kitapçılara % 50 indirimli ve 6 ay vade yapılmaktadır. Tanıtılan kitapları alacağınız adres: Gündüz Kitabevi - Demet 412.Sokak (Eski 7.Sokak) no: 7/ b Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57 GSM 0532 6927901. Kitaplarınızı Gündüz Kitabevi adresine gönderin, Anayurt Gazetesinde pazar günleri tanıtalım.

HAFTANIN ŞAİRİ: Mustafa Alpar
Anayurt gazetesi okurları, http://www.edebiyatdunyasi.net, http://www.facebook.com’daki 2000 kişilik şair grubu ve http://www.antoloji.com Dünya Şairler Birliği grubunun 850 üyesi, haftanın şairini seçiyor. “Haftanın şairi” adayınızı bana bildirin. Haftanın şairi Mustafa Alpar, 1981 Doğumlu Genç şairimiz.

YALNIZLIĞIM

Yalnızım yine, yaşamıyorum
Hiç dostum yok etrafımda,
Kaldım yalnız dertlerimle…
Yârim de bıraktı gitti, herkes gibi
Boşluklara sarılıyorum yârim diye…
Biri elini, elimden alıp gitti,
Diğeri çok gördü muhabbetini…
Yaşadım işte kendimle beraber,
Hiç yaşanmamış bir rüya gibi…
Derdimi kimseyle paylaşamıyorum,
Yalnızlığı kendime mesken tuttum…
Kalbim yorgun sesiyle;
'Geçmişe bir sünger çek’ diyor
Fakat ona da anılar izin vermiyor,
Yalnızım yine, yalnızlığa düşüyorum
Oysa ben, sevemedim bu gidişleri
Her defasında silsem de izlerini,
Oysa aşktan gayrısı yalandı gönülde...
”Yârim” diyorum, sana haykırıyorum:
Gel de ne olur yalnızlığı yık içimde!
Ne çok üşüyor yokluğunda ellerim,
Ölümün korkusunda beyaz tenim…
Gel de ne olur, yalnızlığı yık içimde

Mustafa Alpar / İstanbul

KİTAPLARDA BÜYÜK UCUZLUK
Boyama kitapları, ÖSS, SBS, İlköğretim yardımcı kitapları ve kitap sergisi : 50 Krş
ANSİKLOPEDİ CİLDİ 60 kuruş – 10 cilt 6 TL
Kitap sergisi 1 TL.
BİZE DANIŞMADAN KİTAP ÇIKARMAYINIZ.
Sitemizdeki sözleşmeyi inceleyin.
510’a yakın kitap yayınladık. Şair ve yazar ansiklopedisine katılın. (3 cilt- 5000 şair-yazar).
Ali GÜNDÜZ, Pazar günleri Edebiyat Dünyası köşesi ile Anayurt Gazetesinde...
GÜNDÜZ KİTABEVİ – SAHAF- YAYINEVİ
Demetevler, Vatan cad. 412.Sokak (Eski 7.Sokak) no: 7/ b
Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57- GSM 0532 692 79 01
Web : http://www.gunduzkitabevi.com.tr********************************************
Sanat,İzmir,TDK, A.Nevzat Uçar, Yeni Kitaplar ve Edebiyat Haberleri-Edebiyat Dünyası 238–Tarih:279.2009. Edebiyatı, pazar günleri Anayurt Gazetesinden takip edin.
EDEBİYAT DÜNYASI
Ali GÜNDÜZ
gunduzkitabevi@gmail.comHAMİLER OLMASAYDI SANAT OLMAZDI
Ünlü yazar Emine Işınsu'nun kızı Tuba Işınsu Durmuş, hamilik sistemini esas alan, aynı zamanda da Osmanlı'da sanata ve sanatçıya verilen değeri anlatan 'Tutsan Elini Ben Fakirin/ Osmanlı Edebiyatında Hamilik Geleneği' isimli bir kitap kaleme aldı. Bilkent Üniversitesi'nde hazırlanan bir doktora tezinin kitaba dönüştürüldüğü bu eserde, Osmanlı edebiyatı sahasında hamilik sisteminin nasıl çalıştığı ve sanatçıların bu sistem içerisinde sanatlarını nasıl ürettiği anlatılıyor. Osmanlı’da olduğu gibi, şair ve yazarlara sahip çıkan yok artık. Daha doğrusu şair ve yazarları anlayan yok.

ÜNLÜ ŞAİRLER İZMİRLİLERE DURAKLARDA GÜLÜMSEYECEK
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 'Şiir Durakları' isimli yeni bir projesini hayata geçirdi. İzmirlilerin, yaşadıkları şehre bir de sanat yoluyla bakmasını amaçlayan proje kapsamında otobüs durakları, hayatını yitirmiş 15 şairin, portreleriyle birlikte İzmir'e dair yazdığı şiirlerin yer aldığı afişlerle donatıldı. Projenin, ressamlar ve eserleriyle sürdürülmesi planlanıyor. Şiir Durakları'nda 15 şairin 16 eserinden oluşan afişler, şehir merkezindeki cadde ve bulvarlarda bulunan 75 durak raketine konuldu. Diğer belediyelere de örnek olur inşallah.

TÜRK DİLİ ARAŞTIRMALARINDA YENİ ARAYIŞLAR
Türk Dil Kurumu, 77. Dil Bayramı dolayısıyla 26-27 Eylülde 'Uluslararası Türk Dili Araştırmalarında Yeni Arayışlar: Yurt Dışındaki Enstitü ve Bölüm Başkanları Çalıştayı' düzenleyecek. Bu yıl 77'ncisi kutlanacak bayram dolayısıyla Türkçe'nin dünyadaki konumunu, Türk dili ile ilgili araştırmaların bugününü ve geleceğini ele almak, bu alandaki meseleleri tartışmak, çözüm teklifleri geliştirmek ve yurt dışındaki enstitü ve bölümler arasında TDK öncülüğünde işbirliğini sağlamak amacıyla buluşacak. Türkçeyi, batı dillerinden ve uydurma kelimelerden kurtaracak, yeni arayışlar da bekliyoruz. Türk Dil Kurumu, yeni uydurma kelime türetmesin de başka bir şey istemiyoruz aslında. O hale geldi ki, uydurulan kelimeleri toplasanız, “Uydurukça” diye yeni bir dil bir çıkar ortaya. Atatürk’ün Nutuk kitabını bile anlamayan insanlarımız çoğunlukta. Gerisini siz düşünün.

EDEBİYAT DÜNYASINDAN KISA HABERLER
Şair, Kerim Özbekler’den aldığım habere göre, Aydın Söke'nin duayenlerinden Ecz. Halil Özşarlak ''Bir Eczacının Not Defteri'' isimli kitap yayınlanmış. Kitap elimize geçerse memnuniyetle tanıtacağım. Şair tel. 0256 5181459
*
Babası Barış Manço'nun ölümünün ardından eğitim için Amerika'ya giden Doğukan Manço, geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. Radyo Klas'ta salı günleri 'Biçilmiş Kaftan' adında bir program yapan Doğukan Manço, her programını babasının artık klasikleşmiş bir parçasıyla açıyor.
*
Genç yazar Mehmet Doğar’ın Narkoz -1 kitabı 121 sayfa olarak yayınlanmış. Kitap elimize geçtiğinde tanıtacağız elbette. Kitabın ilk editörlüğünü ben yaptığım için kitabı kısaca tanıtayım. İnşallah benim tekliflerim dikkate alınmıştır. Narkoz-1'de gerek yakın tarihimize ait gerekse güncel siyasi konular tenkitçi bir dille ele alınıyor. Sağ-sol, Türk-Kürt, hükümet-muhalefet ve eğitim sistemi gibi çok çeşitli konular farklı bir bakış açısıyla analiz edilip, pratik çözüm teklifleri sunuluyor. Okumayı ve araştırmayı seven yazar ve şair Mehmet Doğar, deneme ve makaleleriyle Türkiye'nin meselelerine ışık tutuyor. Yazara göre, “1940'tan beri,65 yıl, her alanda her konuda resmen NARKOZ yemiş hasta gibi uyuşturularak uyutulduk.” Mehmet Doğar’ın 3.Kitabını da biz çıkaracağız.
*
TÜYAP tarafından Beylikdüzü’nde, 31 Ekim-8 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan 28. İstanbul Kitap Fuarı’nın hazırlıkları tamamlanmak üzere. Kitap Fuarı bu sene pek çok yenilikle kitapseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
*
Ömer Özgüner, edebiyat dünyasına ilk adımını “Başkasını Seviyorum” kitabı ile attı. Kadın-erkek ilişkilerini, mutluluk-mutsuzluğu zaman zaman ironik bir dille anlatan Özgüner'e göre "Başkasını Seviyorum" bir arayış kitabı.
*
1974’ten bu yana hayatı, sanatı ve kültürü mercek altına alan Sanat Dünyamız dergisi, Eylül ayında yepyeni bir yüzle çıkıyor okurunun karşısına çıkıyor.
*
Meral Tüzün’ün kitabı Fransa’da edebiyat ödülüne aday gösterildi. 17 yıldır tedavi gören kızının hayatını yazmıştı. İnşallah kazanır.
*
Mahsun Kırmızıgül'ün yönetmenliğini yaptığı ve birçok festivalden ödülle dönen Güneşi Gördüm filmi şimdi de Oscar aday adayı oldu.
*
Türk ve cumhuriyet kelimelerinin yan yana geldiği ilk devlet 1913'te kurulan Batı Trakya Türk Cumhuriyeti idi. Bayrağı, milli marşı, meclisi, düzenli ordusu bulunan bu cumhuriyetin ömrü iki aydan kısa sürdü. Ama bugün Batı Trakya'da hala bu devletin izleri var . Yeni öğrendiğim bu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim.
*
Dokuz ülkede yaşayıp, 35 yıl önce İsveç'e yerleşen Türk Yazar Aşkın Özcan'ın son kitabı Mini Denizaltı, senaryolaştırılacak ve İsveç'in tanınmış yönetmenlerinden Eduerdo Coronado tarafından filme çekilecek.
*
60. Yılında 60 yeni yerli oyunu dünya tiyatrosuna kazandırmayı hedefleyen Devlet Tiyatroları, perdelerini 1 Ekimde 11 yeni yerli oyunla açacak.
*
Gündüz Kitabevi her eve, bir kütüphane ve ansiklopedi kampanyası açtı. Ansiklopedi cildi 60 kuruş, kitap sergisi 50 kuruş. Gündüz Yayınevi, 510’a yakın kitap ve 13 antoloji kitabının ardından, resimli Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi yayınlayacak. Ayrıca antoloji kitaplarına, şairler katılabilir. http://www.gunduzkitabevi.com.tr sitesine girilmesi yeterli.

KİTAP DÜNYASI
1. Nuri Gürgür’ün “Meselelerimiz ve Önceliklerimiz” kitabı Ötüken Neşriyat tarafından 350 sayfa olarak yayınlanmış. Bin yıl önce gelip yerleştiğimiz, üzerinde kültür ve medeniyetimizi geliştirip doruğa taşıdığımız coğrafyamızın. Balkanlar, Kafkasya ve Orta Doğu üçgeninin kavşak noktası oluşundan ötürü zapt edilmesi çok zordur. Biz Türkler zoru başardık; bu toprakları vatanlaştırdık ve kalıcı olduk. Bu başarı kolay sağlanmadı. Bin yıl boyunca uzun süreli bir huzur ve sükûn dönemimiz hiç olmadı. Bu kitapta yer alan yazılarda son beş yıllık dönemde ülke gündemimizin üst sıralarında yer alan temel meseleler stratejik açıdan ele alınıp değerlendiriliyor. Bunların iç ve dış kaynaklarına, bağlantılarına, karşılıklı etkileşimlerine, tefekkür hayatımızla ilgilerine dikkat çekiliyor. Sonuçta ortaya kuşbakışı bir Türkiye fotoğrafı çıkmış oluyor.

2. Mustafa Armağan’ın “Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı” kitabı Timaş Yayınları tarafından 326 sayfa olarak yayınlandı. Sultan II. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı “kurtlar”la çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın mücadelesini verdi. Hasta Adam’ın mirasının paylaşılması konusu 1850’lerde gündeme gelmişti. Türk-İslam düşmanları “Kızıl Sultan” demişlerdi ona. Vatanseverler de “Ulu Hakan” unvanını vermişti. Osmanlı tarihini yeniden yazmaya koyulan Mustafa Armağan’ın titiz ve akıcı kaleminden “Son Sultan’ın Kurtlarla Dansı” Kitabını okuyunca, dansın bugün de devam ettiğini fark edeceksiniz... Son devrin büyük padişahlarından Ulu Hakan 2. Abdulhamid ve Vahdettin Han’a atılan iftiralara bakınca utanıyoruz gerçekten. Yakın tarihimizin ne kadar yalanlarla yazıldığını anlayınca da üzülüyoruz. Atalarımızı bu kadar yanlış niye tanıtıyorlar ki?

3. Sırada bekleyen kitapları haftaya Pazar günü tanıtacağım. Gündüz Yayınlarını gunduzkitabevi@gmail.com ‘dan isteyebilirsiniz. Kitap çıkarmak isteyen şair ve yazarlar, http://www.gunduzkitabevi.com.tr sitesini ziyaret edebilir. Gündüz Yayınevi 4.Yılında 510’a yakın Kitap çıkardı. Kitabınızı büyük bir yayınevi olan, Gündüz Yayınevine danışmadan kitap çıkarmayın. Yukarıdaki kitaplar, kitapçılara % 50 indirimli ve 6 ay vade yapılmaktadır. Tanıtılan kitapları alacağınız adres: Gündüz Kitabevi - Demet 412.Sokak (Eski 7.Sokak) no: 7/ b Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57 GSM 0532 6927901. Kitaplarınızı Gündüz Kitabevi adresine gönderin, Anayurt Gazetesinde pazar günleri tanıtalım.

HAFTANIN ŞAİRİ: A. Nevzat Uçar
Anayurt gazetesi okurları, http://www.edebiyatdunyasi.net, http://www.facebook.com’daki 2000 kişilik şair grubu ve http://www.antoloji.com Dünya Şairler Birliği grubunun 850 üyesi, haftanın şairini seçiyor. “Haftanın şairi” adayınızı bana bildirin. Haftanın şairi A. Nevzat Uçar, 1952 Malatya doğumlu. Ailesinin İstanbul’da yaşıyor olmasından dolayı doğma büyüme İstanbullu sayılır. Ortaokuldan sonra tahsil hayatına maalesef devam edemedi. Evli, biri kız,diğeri erkek iki çocuk Babası. Uzun yıllar ticaretle uğraştı, bu vesile ile tam 81 vilayet ve 525 ilçe gezdi.

BEN SEVERSEM

Bilmiyorum bu kaçıncı bahar,
Kaçıncı kez sevdalanışı yüreğimin.
Kim bilir bu sevdanın fırtınası nereye atar beni
Ve...gözlerine şiir yazarken
Kim bilir kaçıncı mum sönecek gözlerimde.

Tövbe etmedim ama sevmem diyordum,
Vefasızlardan sonra sevmem diyordum ya
Olmadı...
Yürekteki yangınım küllenmemiş demek ki
Oysa ne acılar çektim,
Ne özlemler yaşadım sevda dan yana
Bilsen...Ah bir bilsen.

İşte şimdi bir başka sevmek geçiyor usumdan
Hoyrat rüzgarlar esmesin diyorum başımda
Fırtınalar koparsın gönlümün dallarını
Bu sevda isterse kırsın kollarımı
En baştan kaybetmişim zaten
Fallarda da mutluluk çıkmadı hiç
Yalnız şunu bilmeni isterim güzel kız
Ben seversem,
Damlalarla değil,sellerle severim
Duraklarla değil,yollarla severim
Dikenlerle değil,güllerle severim
Ellerimle kıyamam yüreğimle severim...

A. Nevzat Uçar - Malatya

***
Hoşgörü-Diyalog, Çocuk nasıl okur,Mizah, Nurgül Yenigün, Yeni Kitaplar Ve Edebiyat Haberleri -Edebiyat Dünyası 237 – Tarih: 20.9.2009. Edebiyatı, pazar günleri Anayurt Gazetesinden takip edin.

EDEBİYAT DÜNYASI
Ali GÜNDÜZ
gunduzkitabevi@gmail.comHOŞGÖRÜ, AÇILIM, DİYALOG VE DEMOKRASİ
Türkiye’de bir kısım insanlar var, sürekli felaket tellallığı yapar. 70 yıldır bu böyle olmuştur. Bu tür karamsar insanlara göre hep kötüye gidiyoruz. İyiye gitmesi için de mutlaka sert tedbirler alınması lazım. Bazı kesimler ezilmesi hatta 10 yılda bir darbe olması gerekir. Bazı iyi niyetli insanlar olabilir aralarında ama bu tür karamsarlık içinde her yeniliğe hayır diyenlerin çoğu, karanlığı seven insanlardır. Sürekli insanları kışkırtırlar. Huzuru ve barışı bozarlar. Mutlaka birbirimizi düşman görmek zorunda değiliz. Farklılıklarımızı zenginlik gibi görüp, hoşgörü içinde yaşasak daha iyi olur. Bu tür felaket sever insanlara hoşgörü, sevgi, barış, saygı, açılım, diyalog ve demokrasiden bahsetsen, hemen dışlanır, hain olursun. “Gel kardeşim, bir konuşalım, diyalog kuralım en azından., insanlar konuşa konuşa anlaşır” desen, senden kötüsü olmaz. Peki ne yapacağız? Onları ikna etmeye çalışacağız. Edebiyatçı ve aydınların işi zor. http://www.facebook.com/group.php?gid=115571901343

ANNE KİTAP OKURSA ÇOCUK DA OKUR
Alman pedagog Petra Ottmann, çocukların küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanmasında en güzel rol modelin anne olduğunu ifade etti. Çocuğun ilk öğretmeninin anne olduğunu belirten Petra Ottmann, kitap okuma alış kazanmada okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Çocukların 3-6 yaş arasında taklitçi yeteneklerinin üst seviyede olduğunu vurgulayan Ottmann, anne ve babanın çocuğun yanında birlikte kitap okumasının pozitif etki yapacağını kaydetti. Avrupa ülkelerinde çocuk oyuncağı satan dükkanlarda çocuk kitaplarının da satıldığını belirten Ottmann, Almanya'da çocukların kitap okumayı rol modelle öğrendiğini anlattı. Ottmann, "Başta Almanya olmak üzere hiç bir Avrupa ülkesinde anne ve baba çocuğa kitap oku yavrum demez. Anne ve baba evde sürekli kitap okuduğu için çocuğa örnek teşkil ediyor. Ben kitap okunan bir evde büyüdüm. Çocuğumda aynı. Çocuğum kitap okumuyor diyen anneleri görünce şaşırıyorum. Vaktinin büyük bir bölümünü televizyon ekranı başında geçiren bir annenin çocuğu nasıl kitap okusun. Çocukların küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanması için kitapların resimli olması gerekir." diye konuştu.

SALDIRMADAN DA MİZAH YAPILIR
Türkiye'nin tek aylık mizah dergisi Cafcaf iki yaşında! Hakaret ve cinsellik olmadan mizah yapılabileceğini gösteren dergi, yeni döneme yeni projelerle giriyor. Kendine has mizah anlayışla dikkatleri çeken Cafcaf dergisi ikinci yaşını doldurdu. Cafcaf'ın kurucusu ve Yayın Yönetmeni Asım Gültekin derginin geleceğinden oldukça umutlu. Okuyucu sayılarının on bine ulaştığını ifade eden Gültekin, “Mizah, düşmanlık yapmak, hakaret etmek ya da insanların zaaflarını kullanmak için yapılmaz” diyor. Yazar, kadrosunda Ömer Faruk Dönmez, İbrahim Demirci, Murat Menteş, Salih Kılınç, Betül Zarifoğlu, Suavi Kemal Yazgıç gibi isimlerin yer aldığı dergi, genç karikatüristlere de kapılarını ardına kadar açıyor.

EDEBİYAT DÜNYASINDAN KISA HABERLER
TÜYAP tarafından Beylikdüzü’nde, 31 Ekim-8 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan 28. İstanbul Kitap Fuarı’nın hazırlıkları tamamlanmak üzere. Kitap Fuarı bu sene pek çok yenilikle kitapseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
*
Özellikle İngiltere’de Dan Brown’un imzaladığı 200 kitabı almak isteyenler büyük izdiham yarattı. ABD’de 5 milyon, İngiltere’de 1 milyon basılan Kayıp Sembol’ün bir günde en çok satan kitap unvanını Harry Potter’dan alması bekleniyor. Danimarkalı Christine Spliid, Londra’da sabah 04.00’te girdiği kuyruktan beklediği kitabı alarak ayrıldı. Kitabı alanlar ardından ilk bitiren olmak için yarışa başladılar. Avustralya Sidney Devlet Kütüphanesi’nde hızlı okurlar arasında ‘ilk kim bitirecek’ yarışması düzenleniyor. Sidney Devlet Kütüphanesi’nde bir kadın, Kayıp Sembol’ü ilk bitiren okur olmak için aralıksız okumayı sürdürüyor. Pek çok ülkede Kayıp Sembol’ü almayı başaran insanlar kütüphanelerde, parklarda ve banklarda kitabı okumaya başlayarak, kitabı ilk bitiren unvanını almaya çalışıyor. Türkçe çevirisi dün başladı. El alem kitap okuyor, biraz kıskanalım diye bu haberi verdim.
*
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sultan 2. Abdülhamid'in Aile Fotoğraflarını bir kitapta topladı. 'Sultan 2. Abdülhamid'in Aile Albümü' Adlı Kitapta En büyük Osmanlı padişahlarından biri olarak kabul edilen Ulu Hakan Sultan 2.Abdülhamid'in Ailesi ve Yıldız Sarayı'ndaki günlük hayatını yansıtan 138 fotoğraf yer alıyor.
*
Yapı Kredi Yayınları (YKY) tarafından yayınlanan, 20'inci yüzyılın ve çağdaş edebiyatın şaheserleri arasında gösterilen Robert Musil'in Niteliksiz Adam 1 ve 2 isimli kitapları Türkiye'de de sürpriz bir şekilde çok satar kitaplar arasında girmeye aday görünüyor.
*
Gündüz Kitabevi her eve, bir kütüphane ve ansiklopedi kampanyası açtı. Ansiklopedi cildi 60 kuruş, kitap sergisi 50 kuruş. Gündüz Yayınevi, 510’a yakın kitap ve 13 antoloji kitabının ardından, resimli Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi yayınlayacak. Ayrıca antoloji kitaplarına, şairler katılabilir. http://www.gunduzkitabevi.com.tr sitesine girilmesi yeterli.

KİTAP DÜNYASI
4. Emir Urluk’un “Ustadan Çırağa” kitabı Elips Kitap tarafından yayınlandı. Ustadan Çırağa, Anadolu'da Ahi Evran tarafından kurulmuş olan Ahiliği konu ediyor. Şimdiki anlamıyla etkin bir sivil toplum kuruluşu hüviyetinde olan Ahilik teşkilatının nasıl yaygınlaştığı ve uzun ömürlü olduğu, bugün hâlâ geçerliliğini koruyan prensipleri hayata geçirmekteki başarısı, araştırılması gereken önem ve çekicilikte... Emniyetimizi teknoloji ve hukuka dayandırarak tesis etmeye çalıştığımız günümüz dünyasında, Ahilik kurumunu en azından prensipler anlamında yaşatabilseydik, bugün adli vaka konusu olan pek çok meseleyle belki de hiç uğraşmıyor olabilirdik. Ne hazindir, doğruluğu şiar edinmiş böylesi köklü bir teşkilatın mirasçısı olamayışımız...Elinizdeki kitap, Ahiliği, yirmi bir maddelik temel esasları çerçevesinde ele alıp anlatıyor. Bu kuralların yaygın bir şekilde uygulandığı ve uyulmaması hâlinde ciddi yaptırımların da söz konusu olduğunu göz ardı etmemekte fayda var. Hacmi küçük ama içeriği zengin bu çalışmanın, bugünkü kuşakların, bilhassa da meslek ve sanat erbabının Ahiliğe bir başka gözle bakmasına vesile olacağına inanıyoruz.

5. İskender Pala’nın “Katre-i Matem” romanı Kapı Yayınları tarafından 480 sayfa olarak yayınlandı. Roman, müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor. Okurlar, bu elyazması kitabın açtığı kapıdan içeri giriyor, bir devre adını veren lalenin izinde İskender Pala’nın yarattığı etkileyici ve büyüleyici bir atmosferin içinde yol alıyor. Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor.

6. Sırada bekleyen kitapları haftaya Pazar günü tanıtacağım. Gündüz Yayınlarını gunduzkitabevi@gmail.com ‘dan isteyebilirsiniz. Kitap çıkarmak isteyen şair ve yazarlar, http://www.gunduzkitabevi.com.tr sitesini ziyaret edebilir. Gündüz Yayınevi 4.Yılında 510’a yakın Kitap çıkardı. Kitabınızı büyük bir yayınevi olan, Gündüz Yayınevine danışmadan kitap çıkarmayın. Yukarıdaki kitaplar, kitapçılara % 50 indirimli ve 6 ay vade yapılmaktadır. Tanıtılan kitapları alacağınız adres: Gündüz Kitabevi - Demet 412.Sokak (Eski 7.Sokak) no: 7/ b Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57 GSM 0532 6927901. Kitaplarınızı Gündüz Kitabevi adresine gönderin, Anayurt Gazetesinde pazar günleri tanıtalım.

HAFTANIN ŞAİRİ: Nurgül Yenigün
Anayurt gazetesi okurları, http://www.edebiyatdunyasi.net, http://www.facebook.com’daki 2000 kişilik şair grubu ve http://www.antoloji.com Dünya Şairler Birliği grubunun 850 üyesi, haftanın şairini seçiyor. “Haftanın şairi” adayınızı bana bildirin. Haftanın şairi Nurgül Yenigün kendini şöyle tanıtmış: 21.08.1979 tarihinde Almanya'nın Werdohl şehrinde dünyaya gözlerimi açmışım. 1995 yılında anneciğimin vefatından sonra şiire karsı büyük bir ilgi duydum. 15 yılı askın bir süredir şiirle aramızdaki bağ daha da kuvvetlendi ve kopamaz bir hal aldı. Şiirlerimde genellikle vefat eden biricik anneme olan özlemimi, hasretimi, acılarımı, yalnızlıklarımı dile getirmekteyim.

BEN MESUT DEĞİLİM

Yıldırım gibi düştü
Yalnızlığın ateşi ömrüme
Şimşekler çaktı, güneş doğmadı
Güzel günlerime

Ben esaret yalnızlığıma
Cesaretli gözlerim buğulu
Kar yağdı dağlarıma
Sabrım yetiştirdi umudumu

Mutluluğun peşinden koştum
Yılgınlıklarıma aman vermeden
Kuru yaprak misali savruldum
Gücü her zaman Allah’ımdan buldum

Direnirken her türlü zorluğa
Mecalim kalmadı, düştüm yorgun
Sararken beni türlü acılar
Çaresizliğim kahrolsun

Çektim yıllarca cefa
Yarınlarımın boynu bükük
Açtım gönül kapımı
Can evim kırık dökük

Ben mesut değilim
Beni bu hale getirenler
Mesut mudurlar canlarından?
Bu son sözlerim
Gözlerim kapanmadan

Nurgül Yenigün / ALMANYA

******************************************
EDEBİYAT DÜNYASINDAN SON HABERLER:
Efsane Döndü. 5.Dalya. 510 kitap yayınlayan GÜNDÜZ YAYINEVİNE danışmadan kitap çıkarmayın. 1000 kitap 96 sayfa 1000 TL(KDV içinde). Kitap çıkaranlara peşin indirim % 20 oldu. Edebiyat dünyasından haberler – Yeni kitaplar. Anayurt Gazetesi 4.Edebiyat Ödülleri açıklandı. ŞAİR VE YAZAR ANSİKLOPEDİSİNE KATILIN- Dünya Şairler Birliği grubunda 850’e yakın şairle birlik olalım. Kitap çıkarmak için http://www.gunduzkitabevi.com.tr sitesindeki sözleşmeyi inceleyin. Kriz nedeniyle, Alacaklarımızı alamayıp küçülmeye gittik, 2 şubemizi kapattığımız için, gecikmeler oldu, bunu telafi edeceğiz. Gecikmeler için özür dileriz. Bizi anlayışla karşılayan dost yüreklere teşekkür ederiz.
510’a yaklaşan şair ve yazar da kitaplarını tanıtmalıdır. Gücümüzü gösterelim. Yayınevimizi yalnız bırakmayalım. Bu yazar ve şair kadrosu hiçbir yayınevinde yok. Gücümüzün farkında olalım, gücümüzü birleştirelim. Sadece kitaplarınızı tanıtırken, tanıtımın altına http://www.gunduzkitabevi.com.tr yi yazın. Başka bir şey istemiyoruz.

(510’a YAKIN KİTAP YAYINLADIK–YAPTIKLARIMIZ,YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR)
BÜYÜK ÖDÜLLER ALAN YAYINEVİMİZİN
DEV YAZAR-ŞAİR KADROSU ve ÇIKAN KİTAPLAR:

(Kitap listesinin tamamı http://www.gunduzkitabevi.com.tr ve http://www.antoloji.com ‘daki DÜNYA ŞAİRLER BİRLİĞİ grubunda)
Kitap listesinin son bölümü
495. Süheyla PANCARCI’nın 2.Kitabı, (Sessiz Aynalar – şiir ve Ben Hiç Çocuk Olmadım – Hikaye/deneme) 5’er TL.
497. Ulus Gazetesi yazarı İmran Onur TURAL- Gündemi Sarsan Yazılar- Deneme. 4 TL.
498. Meral DEMİR – Neresi Güzel 15 Yaşın – Şiir- (2.Baskı). 5 TL.
499. Bahri GÖREN – Hayal Ediyorum – şiir – 5 TL.
500. Şuayip DEMİR – Ufkun Penceresinden Işıltılar – Şiir. 5 TL.
501. Orhan Kızlarkayası – Anılardan İz Kaldı – Şiir – 5 TL.
502. Derya Kızılgöz (4.Kitabı)- Göğokyanus ve Kürecan şiir kitapları. 4’er TL.
504. Abdurrahman YILMAZ – Hasretini Özlüyorum – Şiir. 5 TL.
505. Ramazan Solak – Güneşim- Şiir- 5 TL.
506. Gülten ÇELİK – Bir Yudum Sevgi – Şiir. 5 TL.
507. Ersen KOTO – Menaf – Şiir. 5 TL. (Yakında dağıtımda)
508. Aksaray’ın Ünlü şairi Gökmen Yılmaz Erdem’den 2 şiir kitabı birden: “Özümde Saklı Gizemler – 2.Baskı” ve “Sessizliğin Kırılgan Kadehinde” Şiir. 5’er TL. (Yakında dağıtımda)
510. Çiğdem ÇAKIR’ın 2.Kitabı – Karanlık Sokakta Yağmuru Dinliyorum - Şiir. 5 TL. (Yakında dağıtımda)

30 kitabımız birden yakında çıkıyor. Yakında yeni listeyi ekleyeceğiz. Lütfen destek olun.