Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: BAŞLARKEN-Edebiyatdunyasi.net(Köşe Yazısı)
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
BAŞLARKEN-Edebiyatdunyasi.net(Köşe Yazısı)

--------------------------------------------------------------------------------

Başlarken

Mustafa CEYLAN
*************

Değişmez bir töredir, \\\"başlarken\\\" Bismillâh deriz ve cümle okuyucularımıza en kalbî selâm ve saygılarımızı sunarız. 40 yılları geçen basın-yayın hayatımızda, kim bilir kaç kez aynı başlangıcı yaptık?! Her birisi, hatıralarımızın en efsunkâr yaprakları arasında yer aldı. Kimi yayın organları dergiydi, gazeteydi, bültendi ve senelerce nefes nefese koştuk, çabaladık, yazdık, çizdik; kimisinin ise ömrü papatya kadar kısa sürdü.

Şimdi, burada, \\\"EDEBİYAT DÜNYASI\\\" nda bir internet-sanal yayıncılığına, BİSMİLLAH diye KÖŞE YAZARLIĞI\\\' na adım atıyoruz. Umarım ve dilerim ki, bu yayınımız da Yüce Mevlâ\\\' nın verdiği güç nisbetince çok uzun yıllar sürsün.

Kısa süreli yayınların en çok bitişi, özellikle de bizim cenahta MALÎ İMKÂNSIZLIKLAR sebebiyle çıkamayışı, dağıtımda karşılaşılan problemler ve bazen de SEN-BEN kavgalarının negatif yansımalarıyla çabucak tükenişleri üzmüştür beni. BİR OLALIM, İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM anlayışı yerine, GELİN CANLAR BİR OLALIM/ İŞİ KOLAY KILALIM/DÜNYA KİMSEYE KALMAZ düşüncesi yerine, illâ da, BENLİK GÖMLEĞİ\\\' nin çılgın ıslaklığına kapılıp gitmelerimiz yok mu, en çok bu üzdü beni.

Sımsıcak heyecanlarla kolları sıvayıp başladığımız, ülkümüzü, davamızı, felsefemizi ve doğrularımızı milletimize anlatmak; duygu ve düşüncelerimizden süzülen çoğu şiirlerimizi dillerde destan eylemek gayesiyle başladığımız yayın yolculuklarında, ayrılıklar ve kapanışlar kederlendirdi yüreğimi.

İnsanların, bal-kaymak zamanını, YAŞASIN VAROLSUNLAR ve ALKIŞLAR ZAMANINI, çok iyi olduğu an\\\'larını anlarım da, mutlaka tek ve kalın pençereden, mutlaka aynı caddeye bakacaksın, aynı manzarayı görüp aynı renkte yazacaksın, aksi takdirde SEN YOKSUN diye isimler üstüne çizik atmalarını anlayamam. Dünya tek renk, tek ses, tek yön, tek cadde değil ki... Unuturuz, yedi milyar bilmem kaç tane ses, renk, desen, cadde, insan ve gönül olduğunu... Hele ki, şairlerin değişime, yeniliğe ve gelişime karşı duruşlarını; mavi ve yeşil arasında kahverengi rengin de olabileceğini kabul edemeyişlerini anlayamam.
Neyse;
Bunları bu köşede zaman zaman konuşacak, gönül sohbetlerimizde gündeminize sunmaya çalışacağız.
Başka ne mi yapacağız?
Bir kere, BU KÖŞE\\\' de yazdığım bir MAKALE\\\' yi İKİNCİSİ\\\' ni yayınlayana kadar bir başka sitede yayınlamayacağım. Yani, yazacaklarım ilk önce bu siteye ve sizlere has olacak. Aradan bir hafta geçtikten sonra, başka yerlere de yazımızı taşıyabileceğiz. Elbette ki, sanal âlemin SAĞ TUŞ-KOPYALA YAPIŞTIR çabukluğuna engel olamayacağımızı da bilmekteyim.
Sonra;
Bunca yılın edebiyat-sanat tecrübesinden süzdüğümüz anılar, geleceğe yönelik tezler, mâziden akıp gelen ışıkları da sunmaya çalışacağım.

*
Sizleri seviyorum.
Genç, yaşlı-bayan-erkek, uzun boylu-kısa boylu, şişman-zayıf, şair-yazar vb hiç farketmez; hepinizi gönül köşkümün en nadide tahtlarına davet ediyorum.
Sağlığınız, sıhhatiniz ve birliğiniz sonsuz ola...
*
Buluşmak, görüşmek üzere, ALLAH\\\'a emânet olunuz...


----------------------
KAYNAK: http://www.edebiyatdunyasi.net/mods.php?go=koseyazarlari&istek=yazioku&yazi_id=246