Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: Nilüfer Dursun’dan:
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Nilüfer Dursun’dan:
Sevgi Evliyası Mevlâna Çağırıyor

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Eğitimci, şair, yazar ve araştırmacı Nilüfer Dursun’un yeni bir kitabı daha yayınlandı. Adı: Sevgi Evliyası Mevlâna çağırıyor. Türkçe-İngilizce olarak iki dilde günyüzü gören Tasavvuf şiirlerinden oluşan 70 sayfalık kitabın önsözü bu satırların yazarı İsa Kayacan olarak bendenize ait.
Önsözdeki cümlelerimden biri; “Nilüfer Dursun’un Mevlana’ya bakışı, Mevlana’ca bir anlayış birlikteliğinden geçiyor” şeklinde yer alıyor ilgili sayfada.
Altıncı sayfada başlayan “İnsanlık-I” adlı şiirin, sağ tarafta, sayfada İngilizce metni yer alıyor. Sekizinci sayfada “İnsanlık-2”yle karşılaşıyoruz. İnsanlık-2’nin bir dörtlüğü:


Yarattığı ne varsa, öylece sevmelisin,
Sevilirsin unutma, ölçüsünde sevginin,
Emaneti bizlere, insanlık yüce Hak’kın,
Hayra ver, hayra çalış, huzurun eksilmesin.


Nilüfer Dursun, büyük günlerle yola çıkıyor, ilmin ruhlara dost olduğunu anlatıyor, Mesneviden örnekler veriyor, sevmelisin en vefalı yar, diye işaret ediyor, Kader bilgilerinden, kutsal ışıktan, görüntüler sergiliyor, “Canlar dayanmadı ağlamasına” hatırlatmasında bulunuyor. Mevlana’dan mesajlar naklediyor, Erdemlerin en hası üzerinde duruyor, Canların cana muhtaç olduğunu yine hatırlatıyor, “İzindeyiz ey Mevlana” diyerek sevgi, saygısını naklediyor şiirlerinde. Sayfa 30’daki “Kutsal ışık”tan:


Tarif edilemez, tarife sığmaz,
Var eden, var olan, sınırlanamaz,
Yüce enerjidir, noktalanamaz,
Hem yakın, hem uzak o kutsal ışık.


Özünü bilirsen, bilirsin onu,
Hoş görü ve sevgiyle, tanırsın onu,
Kemâle erersen, bulursun onu,
Hem yakın, hem uzak, o kutsal ışık.


Mevlana’nın önemli sözlerinden biri: Ölümümüzden sonra, mezarımızı yerde arama, arif kişilerin gönülleridir mezarımız bizim.
Nilüfer Dursun: 1947 yılında Çanakkale’de doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümünden mezun olduktan sonra, Gümüşhane, Çanakkale, Ankara Lise ve Meslek Liselerinde İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. 1992 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. Değişik dergi ve gazetelerde, şiirleri ve araştırmaları yayınlandı. İngilizce yayınlanan kitaplarının yanında, sulu ve yağlıboya resim çalışmalarını sergiledi.