Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: Karacaoğlan şelale şiir akşamlarının ardından
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Karacaoğlan şelale şiir akşamlarının ardından


Ahmet ÖZDEMİRTarsus Belediyesi'nin on iki yıldan beri düzenlediği Uluslararası Karacaoğlan Şelale Şiir Akşamları sona erdi. 17 Eylül'de yerel şair ve halk ozanlarının etkinliği ile başlayan bu geleneksel kültür ve sanat şöleni, 20 Eylül akşamı Türk devletlerinden gelen sanatçıların şiir ve müzik ziyafeti ile sona erdi. Diğer günlerde yurdumuzun dört bir yanından gelen halk ozanları ile şairlerin Tarsuslularla buluşması vardı. Her yıl olduğu gibi bu büyük organizasyonun yükü Kudret Ünal hocanın sırtındaydı. Mersinli şairlerden Mine Bahçeci ve Sabahattin Özkan dört gün boyunca sunuculuk görevini üstlendiler.

Yurdun çeşitli yörelerinden gelen konuk halk ozanlarından Şeref Taşlıova, Fikret Ünal, Muhlis Denizer, Sarıcakız, Ayten Gülçınar, Kul Nuri, Nihat Sönmez, Selahattin Kozanoğlu, Rıfat Kurtoğlu ve Taner Öztürkoğlu; şairlerden benim dışımda Yusuf Bilge, Ali Hakkoymaz, Latif Mahmat, Zübeyde Gökbulut, Mustafa Ceylan, Ahmet Otman, Bestami Yazgan, Mehmet Çiçek, Mehmet Ali Kalkan ve Yağmur Tunalı 13. Uluslararası
Karacaoğlan Şelale Şiir Akşamları'nda buluşmak dileklerini dile getiriyorlardı.

"Uluslararası Karacaoğlan Şelale Şiir Akşamları"nın 13üncüsü yapılacak mı?

Hiç kuşku yok ki, bu etkinliğin eski deyimle hikmet-i vücudu yani varlık nedeni Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'dır. Bu yıl Burhanettin Kocamaz'ın Tarsus Belediye Başkanlığı'nda son yılı. Yerine seçilecek olan Belediye Başkanı "hayrülhalef" olup bu işi sürdürür mü? Burhanettin Kocamaz gibi bu işe yüreğini kor mu?

13 rakamının uğursuzluğundan söz ederler. Çoğu evlerine 13 numarasını vermez... Uçaklarda 13. koltuk sırası yoktur. Apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 12 A' dır ya da 14 'tür. 13 numaralı oda yoktur.

Elbette bunlar Hristiyan kökenli inanışlar. Hz. İsa'nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari. Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. İbraniler'e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13'üncü harfinin "mavet" (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan "m" olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde de 13 sayısı atlanmıştı. İskandinavya'dan Fransa'ya kadar pek çok anlatında 13 sayısının uğursuzluğuna örnek olaylar sıralanır. 13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır. Pek çok ünlü katilin adları 13 harften oluşmuştur.

Sözünü ettiğim gibi bunların hepsi Hristiyan ve Yahudi kaynaklı inanışlardır. Ama Müslümanlar için 13 sayısının uğurundan söz edebiliriz.
Selahattin Eyyubi Haçlı seferlerinin on üçüncüsünde, onları kesin bir yenilgiye uğratmıştı...

Hz. Muhammed 571 senesinde doğmuştur. 5+7+1=13'tür.

İstanbul 29 Mayıs 1453 Salı günü Türkler tarafından fethedilmiştir. 1453 tarihinin rakamlarının toplamı (1 + 4 + 5 + 3 =13) "on üç" eder.

İşte sözü buraya getirmek istiyorum. Burhanettin Kocamaz, MHP'den Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı. Mersin'i gezdim. Her köşe afişlerle donatılmış. Kıyasıya bir seçim yarışı var. Yarışta ipi göğüslemeye CHP ve MHP yakın görünüyor. CHP, mevcut başkanın dışında eski bakanlardan Fikri Sağlar ve İstemihan Talay'ın da aralarında bulunduğu aday adaylarıyla büyük bir çekişmenin içine düşmüş durumda. Belli ki aday kesinleşince dargınlıklar, küskünlükler ve kopuşlar yaşayacak.
MHP 1994 yılından itibaren Tarsus'ta başarıdan başarıya koşmuş Burhanettin Kocamaz'ı aday gösterirse, 13 rakamının Müslümanlar için uğurlu olduğu bir kez daha ortaya çıkacak. Uluslararası Karacaoğlan Şelale Şiir Akşamları'nın 13.sü Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde daha geniş, zengin bir katılımla gerçekleşecek. O zaman Başkan Kocamaz'ın dediği gibi, milli kültürümüzün en önemli hassalarından birisi olarak algıladığımız 'Halkın Düşüncelerini Halkın ağzıyla' dizelerine aktaran ve geçmişle gelecek arasında bir köprü oluşturan Karacaoğlan'ı, Tarsus'un dışında, bütün Mersinlilerle birlikte yaşamaktan mutlu olacağız.