Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: Kültüre Eleştirel Bakış 1
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
BU KİTABI NİÇİN YAZDIM
Kültür, kültür dediniz
Yıllar yılı arkasından gittiniz
Tapınırcasına benimsediniz
Başınızın üstünde gezdirdiniz.
Peki, nedir sahi kültür dediğiniz?
Merak ediyorsanız, okuyun bu kitabı
Kültürünüzle yüzleşiniz.

İlk kez yurt dışına çıktığım zaman 1998 Kasım’ında, Türkiye’de okuduğum, duyduğum ve kurduğum dünyanın, ufak tefek farklılıklarla bir benzerini bulacağımı umuyordum dışarıda. Oysa ne denli yanılmışım… Adeta sudan çıkmış balığa dönmek sözünün bile ötesinde şaşırdım kaldım.
Dünya, Türkiye’den gördüğümden çok farklı bir şeydi; çok farklı bir yerdeydi; çok farklı bir gelişme içinde ve çok farklı şeylerin peşindeydi. Ve oralardan bakıldığında Türkiye de, içerden gördüğümüzden çok farklı bir görüntü sergilemekteydi.
O günlerde Türkiye’de; Osmanlının 500 sene tartışıp tartışıp da sonuçlandıramadığı dinsel konular, sanki ilk kez gündeme gelmişçesine heyecanla tartışılıyor, iç savaş silah kaçakçılığına ve eroin ticaretine dönüşüyor, şehit cenazeleri oya tahvil edilmeye çalışılıyordu.
Yani siyaset: dinden, başörtüsünden, milliyetçilikten ve şehit cenazelerinden iktidara ulaşmak istiyordu. Hortumlar, soygunlar olağan karşılanıp görmezlikten gelinirken, iç borçların faizlerini ödeyebilmek için yüzde bin beş yüzlerden yeni borçlar toplanıyor ve sekiz yıllık eğitim için kıyasıya bir mücadele veriliyordu.
Dünya’da zorunlu eğitimi beş yılda kalan son beş ülkeden birisi olmamıza karşın, o beş yıl da kaldırılsın, ya da üç yıla indirilsin denilse, sanki sorun koparılan fırtınanın onda biriyle çözülecekti.
Oysa Avustralya gibi çok kültürlü bir ülkede, insana verilen değer, ırkçılığın, milliyetçiliğin önüne çekilen setler; sivilleşme ve örgütlenmeye verilen destekler; bireysel özgürlükler; herkesin önünü açan ve herkesin tek tek hak ve özgürlüklerini hassasiyetle koruyan yönetsel özellikler; hemen fark edilmekteydiler.
Bu yüzden, o güne dek savunduğum, inandığım, hiç kuşkulanmadığım; daha doğrusu üzerinde hiç durmadığımı, düşünmediğimi anladığım kültürümüzü, ilk kez sorguladım. İnsana Avustralya’da verilen değeri kültürümüzün hiçbir yerinde bulamadım.

KÜLTÜR NEDİR?

Ne kadar olay varsa önemli
Ve varsa bunların yaşamsal bir değeri
Yaşamın çıkarılmış sonucu alınmış dersi
Geçmişin odak noktaları/ Yoğunluk bölgeleri
Gülün yağı, sütün kaymağı
Yüzyılların eleyip, eleyip de/ Elekten geçiremediği
Tarihin coğrafyanın/ Ortalaması, özeti/ Kültürdür bunları hepsi.

Hazır bir elbisedir kültür
Bir şablondur/ Giydirilen üstümüze.
Ya dar gelir, ya da bol gelir
Şarkadak oturuvermez/ Kimsenin üstüne. ……………………..

Nazmi Öner/ Gelişim sanat yayınları/ 160 sayfa/ Toplumsal eleştiri
Kitabın satışa sunulduğu, kitabevi ve dağıtım şirketleri.
Türkiye’deki tüm D&R’lar/idefix.com/Kabalcı yayınevi/ vatankitap/ evrenselkitap.com/ Babil.com/ okuyucu.com/ kitapvitrini.com/ kitapadresi.com/ osenkitap.com/ kitapsihirbazı.com/ kitapvekitap.com/ yemkitabevi.com/ kitaptek.com/ beyazadam.com/ kitapstore.com/ prefix.com/ denizlerkitabevi.com/ kitapkitaba.com/
Saygıdeğer Nazmi ÖNER Hocam;

Oldukça önemli bir konuya eğilerek katkı yapmışsınız kültürümüze "Kültür" konusunu çok yönlü işleyerek.
Sizi bütün içtenliğimle kutluyor, hayırlı olsun diyorum...
Dilerim bu emek ve özveriyle derinleştirilmiş kitabınızın okuru da bol olsun...
Saygı ve dostlukla...