Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: DÜNYA
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
DÜNYASabit İNCE
**************


Dünya üzerine çok şiirler, türküler, ağıtlar yakılmıştır. İnsanoğlu bu dünyayı hep anlamak ve yorumlamak istemiştir. Ama herkes farklı farklı algılamış, değerlendirmiş ve anlamaya çalışmıştır. Nasıl bir dünya, neden böyle yalan ve vefasız bir dünya? Neden insanlar bu dünyada mutlu değiller, neden insanlar bu dünyada hep birbirleriyle barış yerine savaşmayı tercih ederler, bu dünyayı insanlara zindan eden nedir? Bilimin ve inançların bu dünyaya bakışları nasıldır? Neden bilim ve inanışlar farklı bakarlar?

  Daha bunun gibi nice sorular, sorular, cevabı karışık ve net olmayan, bir türlü karşılığı tam bulunamayan sorular ve cevaplar..


  Özellikle Şairler ve Ozanlar da bu dünyaya farklı bakmışlar, çok değişik açılardan değerlendirmelerini yapmışlardır. Ve genel de bu dünyadan memnun olan, bu dünya da mutlu olanlar sayı olarak hep çok az olmuştur. 


  Merhum dostum Hiciv ustası ve şair Rasim Köroğlu da işte o farklı ve değişik bakanlardan biriydi. Bakın aşağıya aldığım Dünya şiirinde dünyayı nasıl değerlendiriyor, nasıl bir dünya istiyor ve özlüyor.. Herkes gibi O da istediği dünyayı buldu mu derseniz bana göre bulamadı, yerine göre mutlu oldu, güldü, güldürdü, eğlendi, eğlendirdi ama sonuç da yine tam anlamıyla mutlu olmadığını zannediyorum. 

Sizde aşağıdaki beyitleri okuyunca herhalde kendiniz daha iyi karar vereceksiniz:

Cahile baştan 
Kör gelir dünya
Görse yavaştan 
Nur gelir dünya


Zengindir diye
Geniştir beye
Fakire niye 
Dar gelir dünya

Ölen ölüye 
Kalan veliye 
Aklı deliye
Bir gelir dünya

Ruhundur giden
Yok, olur beden
Kabre girmeden 
Sır gelir dünya

Rasim sus sana
Bak dört bir yana 
Sanma tek sana 
Zor gelir dünya 


Rasim KÖROĞLU