Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: "Kılıçtan Keskin" /Kitap Tanıtımı / Mehmet Gözükara
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
"Kılıçtan Keskin" isimli eserimizin tanıtımı ve sözün yerini bulması adına kaleme aldığı; üfül üfül samimiyet kokan, gönül aynasından gönül aynamıza yansıyan yazısı için Durdu Güneş Hoca’ma çok teşekkür ediyorum.

KILIÇTAN KESKİN

“Kılıçtan Keskin” isimli eser Mehmet Gözükara tarafından hazırlanmış, 20 Ekim 2011 tarihinden başlayıp 20 Ocak 2012 tarihinde biten atışmaların derlendiği özgün bir atışma kitabıdır. Kitap Özgü yayınları tarafından 2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Atışmalar : 
Mehmet Gözükara-Ahmet Bulut, İsmail Kutlu Özalp-Mehmet Gözükara, Mehmet Gözükara-Haşim Kalender, Ahmet Bulut-Giryani, Mehmet Gözükara-Giryani, Ahmet Bulut-Eyüp Şahan, Giryani-M.Ali Kepez, Ahmet Bulut-M. Ali Kepez, Mahir Başpınar-Mehmet Gözükara, Mahir Başpınar-Giryani, Mehmet Gözükara-H.Hasan Uğur, İtidal şiirleri/Can Uğur-Osman Konak, Mehmet Gözükara-Fatma Kalkan, İsmail Kutlu Özalp-Giryani, Saliha Değirmenci-İsmail Kutlu Özalp, Saliha Değirmenci-Fatma Kalkan, Erol Giryani-Fatma Kalkan arasında gerçekleşmiştir.r; 

“Kılıçtan Keskin” kalem şairlerinin saz şairleri gibi basın yoluyla atışmalardan oluşmuş bir eserdir. Atışma halk edebiyatı içinde yer alan ve şairlerin bir çeşit şiir düellosudur. Atışmaya deyişme ya da meydanlaşma denilmektedir.

Şairleriyle markalaşan Elbistan merkezli bu atışmalar, bir geleneğin sürdürülmesi ve yeni neslin söz sanatları bakımından beslenmesinde büyük bir öneme sahiptir. Her Elbistanlının kitaplığında bulunması gerekli bu eser, genç neslin kelime dağarcığını genişleterek, şiir sanatını öğrenmesinde ciddi katkı sağlayacaktır.

“Kılıçtan Keskin” de birbirinden güzel atışmalar yer almıştır. Aslında kitabın içinden birkaç örnek verecektim. Ancak örnek dışında kalan şiirlere haksızlık olur diye düşündüm. Kitaptan tadımlık zevk almak yerine, kitabı alıp her sayfayı duyumsayarak, özümseyerek okumak daha doğru olur. Ben iş yerine giderken serviste okudum, bitirdim ve yollar hiç bitmesin istedim.

Derler ki, Anna Karenina 1877 yılında yayınlandığında Tolstoy’a “Bu kitapta neyi anlatıyorsun?” diye sormuşlar. Tolstoy şöyle cevaplamış: “Anna Karenina’da ne anlattığımı anlatabilmek için onu size ilk cümlesinden son cümlesine kadar okumam gerekir.”

Aynı duygu ben Kılıçtan Keskin” isimli atışmada yaşadım. Gerçi şiirde ne anlattığı değil, nasıl anlattığı çok önem taşır. Kabalığa düşmeden ince ironiyle atışmanın nasıl olduğunu soracak olursanız, “kitabı baştan sona okuyun” derim.

Mehmet Gözükara’yı bu güzel eserinden dolayı kutluyorum.

Edinme adresi: Orhangazi Mah. Eldelek cad. 2/2 Elbistan/K.Maraş

Yazarla iletişim:mehmetgozukara@hotmail.com

Durdu GÜNEŞ