Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: TÜRKÇE VE BİR ŞİİR
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.

[Resim: 46.jpg]
SABİT İNCE
sabitince1@hotmail.com
TÜRKÇE VE BİR ŞİİR

28 Aralık 2014 Pazar Saat 12:39

 Son zamanlarda Osmanlıca tartışması başladığında biliyorsunuz iki yazı yazdım. Birinde osmanlıca tiyoya alınmış kelime ve deyimlerden birkaç örnek sundum. Diğerinde biraz da ilmi olarak Osmanlıcanın bilinmeyen gerçeklerini sizlere sunmaya çalıştım. Ben her zaman aynı şeyleri söylüyorum: Bir yazar ve gazeteci kalemini ve gazeteciliğini kendi düşünce, ideolojisi veya başkalarının çıkarlarına hizmet için değil, doğru bildiği, inandığı, ülkesinin ve insanlarının gerçeklerine uyan, milli menfaatlerine ters gelmeyen konularda bilgi vermeli ama asla okuyucusunu yönlerdirmeye veya bir yerlere kanalize etmeye çalışmamalıdır. 
  Çünkü yazar ve gazeteci tarafsız olmalı ama sadece bir tarafı olmalı... O da halkının ve milletinin milli menfaatleri olmalı. Ancak milli menfaatlerden yana olmalıdır. 
  Onun için de ben Osmanlıca konusunda bilinen ve bilinmeyenleri sizlere sundum. Ama ya Osmanlıcadan yana ya da Türkçe'den yana olun şeklinde bir telkinde bulunmak istemedim. Fakat benim gönlümdekini sorarsanız onu da açıkça söylemekten çekinmem, benim gönlümdeki bugün ve dün kullandığımız Latin alfabe ile yazılmış Türkçemizdir. Bu dil Arap alfabesi ile yazılınca Türkçe olmaktan çıkar mı elbette çıkmaz. Ahmet adını gene Ahmet yazarız ama latine Ahmet yazarız ve ahmet olarak okuruz ama arap alfabesi ile yazdığımızda artık Ahmad mı, ahmed mi, ahmet mi nasıl okurunuz bilemem..
  Neyse lafı uzatmadan tam da bu yazılarımın üstüne Değerli Şair Fuat Gürsoy bana Türkçe adlı şiirini göndermiş. Elbette bu günlerde bu şiiri bana göndermesinin anlamını ve niyetini şair gibi ben de anladım ve sizlerle paylaşmak istedim. 
  Yorum ve karar da sizin tabii, her zaman olduğu gibi..
Türkçe


Tarihten Türkçenin silinmez izi 
Türkçe ilk insanın ademin dili 
Cennete götürür Türk dili bizi 
Bu dünyada güzel güzelsin Türkçe.

Güneş ay yıldızlar dünya döndükçe 
Türkçeyi öğrenin dünyada Türkçe 
Dilim bu dünyada en güzel lehçe 
Türkçe benim dilim dünyada Türkçe.

Dillerin içinde engüzel dilim 
Türkçe oku yazın edinin ilim 
'Yazıldığı gibi okunur'dilim 
Dilimde sen varsın güzelsin Türkçe.

Evvel ahir Türküm ne mutlu bana 
Türkçe Atatürk ten yadiğar bana 
Dünya dilim Türkçe Türkçe daima 
Kıyamete kadar sen yaşa Türkçe. 


Fuat Gürsoy