Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: Bir Süleyman Kara vardı
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Bir Süleyman Kara vardı

[Resim: 491381-3-4-9b538.jpg]

Söke’nin tanımış simalarından Süleyman Kara, vefatının 6.Yılında Söke Şairler ve Yazar Derneği yönetim kurulu ile birlikte sade bir törenle Söke Sanayi’nde bulunan çocuklarının işyerinde dualarla yad edildi. Anma töreninde Süleyman Kara’nın evlatları Dr. Kenan Kara, Şadan ve İlhan Kara hazır bulundular. Anma töreninde    Tülay Sarayköylü, Yaşar Çağbayır, O.Hasan Bıldırki, Metin Akdeniz, Aşır Tunca, Saffet Mantar ve bu satırların  yazarı Abdülkadir Güler hazır bulundu. Anma töreninde Süleyman Kara’nın şiirleri, anıları ve hayat öyküsüyle ilgili konuşmalar yapıldı, şiirlerinden örnekler verildi.
Süleyman Kara 1930 Adıyaman doğumlu idi. Gençliğinde zor günler yaşadı,1942 yılında Malatya Lisesinde ortaokul öğrencisi iken ünlü bayrak şairimiz Arif Nihat ASYA’nın öğrencisi dolduğunu iftiharla söylüyor ve yeri geldiğinde onun ünlüBAYRAK şiirini okumadan geçmiyordu. O şimdi sevdiği şair Arif Nihat ASYA ile birliktedir. Heyecan dolu bir insandı. Okul arkadaşları arasında “KARA SULO” diye anılıyordu. Bir THAMES markalı bir kamyonun şoförü olarak çalıştı, Anadolu ile birlikte gitmediği yer kaymadı. Ta ırak, İran ve Suriye gibi komşu ülkeleri bile dolaştı..
27 Mayıs 1960 darbesinde Demokrat Partili olduğundan Sivas’ta Cezaevine alındı. Son yıllarda Söke’ye gelip yerleşti ve Sökeli oldu. Bir ara Söke’de LİDER M.T. S. kursunu da kurdu ve işletiyordu. ( 1986 - 1990 ) Son zamanlarda çocuklarıyla ticaret işleriyle uğraşıyordu. “TORUNLAR”  adlı bir kitabı hatıralar ve şiirleriyle bir araya topladı. 2004 yılında Cumhuriyet Matbaasında basında.
Onun hemşerisi ve şair emekli yarbay şair TURAN KEKEVİ onun için şöyle diyordu: Süleyman KARA, Fikir ve düşünceleriyle tüm Anadolu’yu kucaklayan yiğit bir insan ve bir gönül adamı idi. Hani derler ya “ at ölür, meydan kalır, yiğit ölür şan kalır “ diye. İşte Süleyman KARA’ da bu yiğit insanlardan biri idi. Fikir ve düşüncelerinden dolayı demokrat bir insandı, bölücü ve yıkıcı değildi.  Birleştirici ve  yapıcı idi. Konuksever bir insandı.. 13 Ekim 2009 yılında 79 yaşında iken aramızdan ayrıldı. Vefatının 6. Yılında saygıyla ve rahmetle anıyor, başta KARA Ailesi olmak üzere tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun diyorum.  Sözümü Süleyman Kara’ın zaman zamanr   heyecanla okuduğu “ ANALARIM” başlıklı bir şiiriyle bağlamak istiyorum.
                               ANALARIM
Akşamdan küle gömdükleri ateşleri sönenlerim
Sabahın köründe komşulardan ateş isteyenlerim
Ekmek pişirmek için kara duman altında kalanlarım
Bazlamalar gecikince beylerinden azar işitenlerim
 
Nasırlı elleri, güneş yanağı yüzleri çatlamış dudakları
Meleklerim, uykusuz gecelerin güvercinleri,
Ailenin temel taşları, gözlerimizin nuru,
Başımızın taçları, cefakâr, vefakâr anaların anaları,
 
Hiç rahat yüzü görmeden dünyadan göçenlerim
Bizleri biz yapan ayaklarınızın altını öperim analarım
Sizlere yeterince hizmet edemedim ben buna yanarım
Mekânınız cennet olsun, saygı değer analarım…
                                                 Süleyman KARA  
" Torunlar " adlı  şiirler kitabından
   Söke Cumhuriyet Matbaası- 2004