Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: KOZAKLI KAPLICALARI
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
 KOZAKLI KAPLICALARI
Sabit İNCE
********************


Kaplıcalar yani Termal sular bilindiği üzere sağlık için gerekli ve hemen hemen tüm yaşlıların ve orta yaş insanlarımızın başvurduğu bir tedavi yeri. 

  Benim ilçem, doğduğum toprakların kaplıcaları da dünya da sayılı kaplıcalar arasında ve şifa verdiği hastalıklar oldukça çok. 
  Bu kaplıcalardan dört şekilde istifade edilebilir.
  Banyo yapmak suretiyle,
  Maden Suyu içmek suretiyle,
  Gazları teneffüs etmek suretiyle,
  Çamur banyosu yapmak suretiyle.
  Kozaklı Kaplıcaları; Kayseri – Ankara Karayolunda bulunan Topaklı Beldesine 24 Km. uzaklıkta Kozaklı Belediyesi sınırları içerisindedir. Kaplıcalar şehir merkezine 1 Km. uzaklıktadır. Kaplıca sıcak suları bir fay hattı boyunca muhtelife yerlerden yeryüzüne kaynak halinde ulaşmaktadır. Kaplıca suları doğal ve sondaj çıkışlıdır. Kozaklı Kaplıcaları 40 Litre/saniye akım değerine 32000 kişi/gün banyo kapasitesine sahiptir. Yeni sondaj gereği yoktur. Sosyal Sigortalar Kurumu Kür Merkezinin ihtiyacını karşılamak için açılan yeni kuyudan toplam 90 litre/saniye debili artezyen halinde sıcak su elde edilmiştir. 
İlçede bulunan mevcut tesislerin ihtiyacını karşılayan kaynağın sıcaklığı 96 Santigrat Derecedir.SSK’nın ise 93 santigrat derecedir. İlçede Belediyeye ait 52 Yataklı Bir Oteli ile Erkek ve Kadın Havuzları, 24 Adet Hususi Banyosu, 29 Adet Apart Motelleri bulunmaktadır. Kaplıcalar mevkiinde toplam 200 adet apart motelleriyle 8000 yatak kapasiteli özel tesisler, Lüks Restauranları, kafeteryaları ve kantinleri ile hizmet vermektedir. Ayrıca kaplıcalar etrafında kamping alanları bulunmaktadır.
 
  Sgk'nın yayınladığı tedavi ücretleri ödenecek kaplıcalar listesinde sadece bir tesisin adının yeralması kozaklı da tartışılmaya başlanmış, konu sosyal medyaya da sıçramış. Bakın     Nevşehir Belediyesi basın yayın müdürü gazeteci Selahattin Şahin" KOSKOCA KOZAKLI DA BİR TEK TESİS,AMMA BAKIYORSUN AFYON O BİÇİM,BU NASIL SİSTEMATİK BİR YANILGILAR YUMAĞI,HEM BİR YANDAN TEDAVİDE VAZGEÇİLMEZ BİR GÜÇ KONUMUNDAKİ RADON GAZININ ÜLKEM GENELİNDEKİ TÜM KAPLICALARDAN KAT BE KAT ÜSTÜN OLDUĞU GERÇEĞİ AMMA VELAKİN SGK,8 BİNİ AŞAN YATAK KAPASİTESİNE SAHİP TERMAL CENNET MERKEZİ KOZAKLI DA BİR TEK YERİN FATURASINI KARŞILAYACAK. BÖYLE KOSKOCALIK OLMAZ KARDEŞLER YA" diye de bir not düşmüş.
  Bu vesile ile Kozaklı kaplıcalarımızın kısa da olsa bir tanıtımı olmasını istedim. Ama Kozteb, Kozaklı Termal tesisler birliğinin yoğun tanıtım ve yurtiçi, yurtdışı fuarlarda bu tesisleri tanıtmak için yaptıkları faaliyetleri de bilen birisi olarak ben de o kadar tesisin içinde bir tek Çiftçiler Deva termal tesislerin skg listesinde yer almasına doğrusu ben de şaşırdım.
  Kimileri ihtiyaçları kalmamıştır, tam kapasite çalışıyorlar herhalde derken, kimileri de öbürleri başvuru yapmamışlardır veya sgk'nın bürokratik muameleleri ile uğraşmak istememektedirler gibi yorumları var.
  Ama ben diyorum ki yolu düşen mutlaka bir kez olsun hayatında bu kaplıcaları görmeli, şifalı sularından içmeli, yıkanmalı ve çamur banyosunda bir yeniden doğmalıdırlar diyorum.