Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: TARİH VE ANASAM 1
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
 TARİH VE ANASAM 1
Sabit İNCE
Bugün sizlere tarihten bir yaprak sunarak, 1999 yılında kurduğum Anasam Meslek birliği ve bazı tarihi bilgileri içeren bir yazımı sizlerle paylaşmak istedim. Tarihini bilmeyen ne kendini, ne ailesini ne de milletini bilir. Tarih, geleceğimize ışık, yol göstericidir. 

  Şimdi kısa bir özetleme yaparak konuyu biraz daha anlaşılır hale getirmek istiyorum. 1999 yılında Türkiye de yani anadolu da ilk ve tek kurulan meslek birliği Anasam'ı kurdum. Mesam gibi bir meslek birliği idi. Yani aynı yetki ve fonksiyonları icra edecekti. Fakat Ağah Oktay Güner beyin tabiri ile Moğol askerleri bu birliği de girip talan ettiler, yok ettiler, yıktılar ve "Ülkücü geçinen" mafya ve asalaklar kongreyi basıp elimizden alarak, hukuksuz ve kanunsuz bir şekilde bu birliği ele geçirdiler fakat yürütemediler ve birliği kapattırdılar. 

  Ondan sonra da tabii iftiralar, mahkemeler ve hukuk nezdinde beraat ederek aklandık ama kara propaganda ve algı operasyonları yıllar sonra da devam etti, halen kalıntıları sürdürülüyor. Ve maalesef bu birliğin bir kurul üyesi ve talancılarla hareket eden birinin bir dergi de yazdığı yazıya verdiğim cevaplardan da anlayacağınız üzere tarihe bir not düşmek istedim.

 

  Derginizin 85. sayısında Vedat Ali Tok imzasıyla yayınlanan "4.ERCİYES ŞİİR GÜNLERİNİN ARDINDAN" başlıklı bir yazı yayınlanmış ve yazıda bu şölene katılan Kayseri dışından gelen misafir şairlerimiz için hiç de hoş olmayan ve eleştiriden ziyade gördüğüm bazı itham ve suçlamaların yapıldığını okudum. Bu arada kurucusu ve Genel Başkanlığını 3 yıla yakın yaptığım Kayseri tarihinde ve Türkiye tarihinde bir ilk olan Kültür Bakanlığına bağlı Anasam Meslek Birliğini de konu edinen aşağıdaki ifadelerin yer aldığını gördüm.

"Kayseri de Sabit İnce, Anadolu İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (Anasam) adıyla bir edebiyat birliği kurmuştu. Böyle bir birliğin kuruluşu gayet güzel düşünülmüştü. Fakat ne yazık ki çeşitli sebeplerden dolayı istenilen hedefe ulaşılamadı. Anasam, her seviyedeki yazarın,  şairin isteklerine, ihtiyaçlarına, hedeflerine cevap veremedi."

 Öncelikle kendisinin de belirttiği gibi birliğin kuruluşu gayet güzel düşünülmüş ve bizzat benim düşüncem ve yoğun çalışmalarımla böyle bir birlik Türkiye ve Kayseri tarihinde Birlik olarak, dikkatinizi çekmek isterim dernek değil, birlik olarak kurulmuştu. Yazarın da belirttiği gibi bazı sebeplerden dolayı istenilen hedefine ulaşamamış olabilir. Ancak Türkiye ve Kayseri'ye, hatta Vedat Ali bey'e de çok şeyler yapmış olan bu birliğin böyle anılmasına ve "cevap veremedi" gibi hiç de adil ve hakkaniyet ölçüleriyle bağdaşmayan bir ifade ile nitelendirilmesine gönlüm razı olmadı ve olamazda.
 Çünkü bu birlik Kayseri ve Türkiye'ye çok şeyler kazandırmış, çok insana katkısı olmuş, hatta üyemiz olan Vedat Ali bey'e bile katkıları olmuştur. Öncelikle çıkardığı iki adet kitabına ISBN (İnternational Standart Book Number) yani uluslararası kitap numarası alınmadan basıldığı için ISBN Anasam yayınları adına alınarak kitapları internet ortamına taşınmış ve tanıtımında büyük faydalar sağlamıştır. Bunu bizzat kendisi de bana söylemiş ve o tanıtımlardan kitapları için siparişler aldığını da belirtmiştir. Kendisi de Anasam'ın ilim ve teknik kurulu üyeliği yapmıştır.