Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: TARİH VE ANASAM 2
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
 TARİH VE ANASAM-2

Sabit İNCE
*****************


Şimdi aklımda kaldığı kadarıyla Anasam'ın bazı faaliyetlerinden kısaca burada bahsederek nasıl hedefine ulaşamadığının takdirini okuyucularımıza bırakalım:

  1- Öncelikle 450 şair ve yazar üyesi ile Türkiye'de ilk defa 6 Bölge Başkanlığı oluşturmuş, Almanya ve Amerikada temsilcilikler oluşturmuş, birçok il ve ilçe de temsilcilikler kurulmuştur.
  2- Anasam yayınları kurularak 2 yıl içinde 50 adet kitap basılmış, kayseri de birçok şair ve yazarın kitap çıkarmasına öncülük edilmiş, bilgi verilmiş ve yardımcı olunmuştur. Bunların sayısı 100'den fazladır.
  3- Bugün taklit edilmeye çalışılan Anasam Erciyes Şiir şöleni 2 defa yapılarak ünlü şair ve yazarlar kayseri'ye getirilmiş, birçok şiir şölen ve toplantıları yapılmıştır.Yüzlerce şair Kayserili şairlerle buluşturulmuş, yüzlerce kayserili şair de Kayseri dışına götürülerek diğer şair ve yazarlarla tanışmaları sağlanmıştır.
  4- Kayseri de ve diğer vilayetlerde şiir şölenleri, şair ve yazarları anma günleri yapılmış, 2000 yılı dünya şiir günü Kayseri de kutlanmıştır.Azerbaycan'a gidilerek Kayseri ve şair yazarları orada tanıtılmış, konferanslar verilmiş, azerbaycan yazıcılar birliği ile ortak çalışma kararı alınmış ancak bu karar bilinen akibetten dolayı akim kalmış, gerçekleştirilememiştir.
 5- 5846 sayılı telif hakları kanununun çıkarılmasında bizzat bendeniz Türkiye Büyük Millet Meclisi alt komisyonunda görev alarak bu kanuna katkı verilmesi sağlanmış, bazı önerilerimiz yasa da yer almıştır.
  6-Bendeniz ve birçok şair ve yazar arkadaşımız gerek Kayserideki, gerekse Ankara, istanbul gibi şehirlerdeki Televiziyonlarda ve radyolarda proğramlar yapılmış, bu proğramları şair ve yazarlarımız konuk ettirilerek tanınmalarına katkıda bulunulmuştur.

7-Erciyes Üniversitesi ile ortak Kültür ve sanat haftası yapılarak şiir şöleni ve kitap imza günleri düzenlenmiştir.
  8-Anasam bülteni ve dergisi yayınlanarak Türk ve kayseri kültürüne birçok isim ve imza kazandırılmış, bunların şiir ve yazılarını yayınlamaları sağlanarak katkı verilmiştir. Ayrıca kayseri dışındaki dergi, gazete ve yayın organlarında bu şair ve yazarların şiirlerine ve yazılarına yer verilerek Anasam Kayseri kültüründe parlak ve unutulmayacak bir sayfa da açmıştır.
  Daha bunlar aklımızda kalanlar olarak kısaca belirtilmeye çalışılmıştır. Anasam dergileri ve internet ortamını inceleyenler göreceklerdir ki, daha sayısız işler ve faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Bunların hepsini burada kalem kalem sıralamaya ne bizim zamanımız ne de sizin sayfanız yeterli olmaz. Ancak biraz insaflı olup, azıcık vicdan sahibi olan her kültür ve sanat adamının yapması gereken bir vefa, bir saygı yerine bunların yok sayılması ve küçümsenmesini anlamak mümkün değil. Ancak şu, bizim de her anasam üyesinin de hakkıdır. Acaba bunları yazan insanlar yetersiz buldukları ve hedefine ulaşamamıştır, cevap verememiştir gibi ifadelerle bir tarihi ve gerçekleri küçümserken  kendileri neler yapmışlar, neyi başarmışlar ve hangi hedeflere ulaşmışlardır biraz da bunların ortaya dökülmesi ve irdelenmesi gerekmez mi? Eleştirmek, küçümsemek, hakkını teslim etmek yerine hasetlik, kapris, tatminsizlik ve çekememezlik duygularının ortaya koyduğu gayretler yerine daha olumlu ve mantıklı eleştirilerin gerçekten yapıcı eleştiri olarak katkılarının olacağı muhakkaktır.
  Bu cevap hakkımızın derginizde yayınlanmasını bekliyor ve istiyorum. Eğer yayınlamayarak bazı gerçeklerin üstünün kapatılması yoluna gidilir ve demokratik, cevap hakkına saygılı davranılmaz ise bu yazı her türlü yayın ortamında yayımlanmak suretiyle belki amacına ulaşacaktır, ancak sizin okuyucularınızı tek taraflı bilgilendiren bir dergi olarak adınızın tescillenmesine de belki bir imza olacaktır.
 Selam ve yayın hayatınızda başarı dileklerimle...