Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: AYNALI TÜFEK-ÇANAKKALE
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
 
19.03.2015 GÜNÜN OLAY HABERİ
********************************************
AYNALI TÜFEK-ÇANAKKALE
Sabit İNCE


Daha önce de yazmıştım. Basın yayın enformasyon Genel müdürlüğü güzel çalışmalara imza atmaya başladı diye. İşte bunlardan bir tanesi de Çanakkale zaferimizin 100. yıldönümü münasebetiyle hazırladıkları Aynalı tüfek-Çanakkale belgeseli. Ne güzel bir çalışma. 18 Mart günü TRT-1 de izleyeceğiz inşallah. 

  Hemde gazilerimizin kendi ağızlarından.
  O kahramanlar bu muhteşem ve eşi benzeri olmayan savaşın nasıl kazanıldığını kendi ağızlarından, hatıralarıyla, yaptıkları kahramanlıklarla anlatacaklar. 
  Bir millet için ne muhteşem bir zafer. 
  Dünya da bir benzeri daha olmamış ve belki de olmayacak bir zafer.
  Ama hale bu zaferi gölgeleyip kendi hurafelerine ve uyutma metodlarına aykırı bularak bu zaferin muhteşem komutanı Mustafa Kemal'i ağızlarına bile alamayanlar var. 
  Geçen yazar dostum Kayseri Kuşçu belediye eski başkanı Ahmet Korkmaz hocam anlattı. Cuma günü hutbede Çanakkale zaferi anlatılmış ama ne yazık ki Mustafa Kemal paşa'nın adı bile geçmemiş. Yeşil sarıklılardan bahsedilmiş ama o kahramanın adından bile korkmuş diyanet veya okuyan hoca. 
  Bunun hesabını diyanete sormak lazım. 
  Ben bu yazımı diyanet işleri başkanı Görmez'e de göndereceğim. Acaba o savaşı kim kazanmış, kim komuta etmiş, hangi taktikler uygulanmış da kazanılmış. Diyanet bunun hesabını vermelidir. Veya bir başka cuma günü yeniden Gazi'yi de yadederek yeni bir hutbe ile özür dilemelidir. 
 Yoksa verdiğimiz vergilerle aldıkları paralar boğazlarına dursun, haram olsun demek için artık hakkımız olacaktır. 
  
 Dünyada eşi benzeri olmayan kahramanlık destanı Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü dolayısıyla savaşın hikayesi gazilerinin ağzından basın yayın enformasyon genel müdürlüğünce  hazırlanan “Aynalı Tüfek-Çanakkale” belgeselinde anlatılıyor 
   Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı dolayısıyla, gazi ve şehitlerimizin aziz hatırasına ithafen “Aynalı Tüfek-Çanakkale Belgeselini” hazırlamışlar. Kendilerini kutluyorum. 
 BYEGM tarafından hazırlanan belgeselde Çanakkale Savaşlarının şu an hayatta olmayan son gazileri, Edirne’den Diyarbakır'a, Suriye’den Filistin'e omuz omuza mücadele ettiği arkadaşlarının hikayelerini, büyük zaferin hangi şartlarda, nasıl kazanıldığını anlatıyor. Çanakkale Savaşları’na dair fotoğraf ve görüntülerin de yer aldığı arşiv niteliğindeki belgesel sonsuza dek dillerde ve yüreklerde yaşayacak Çanakkale Zaferinin hikayesinin gelecek nesillere aktarılmasına imkan sağlıyor.
  Yaklaşık 60 dakikalık “Aynalı Tüfek-Çanakkale Belgeseli” Çanakkale Savaşlarının yıldönümü olan 18 Mart 2015 tarihinde TRT 1’de üç bölüm halinde yayınlanmaya başlayacak.
  Yaşayan gazilerimiz varsa şükranlarımızı sunuyoruz, şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz. 
  Gazi ve Şehitlerimizin Aziz Hatırasına…..