Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: NEVRUZ KARI YAĞDI
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
NEVRUZ KARI YAĞDI
Sabit İNCE
*****************


Nihayet Nevruz karı da yağdı. Nevruz kutlamalarında çok şükür kayda değer bir olay ve çatışma çıkmadı. Bir iki ufak tefek hadise hariç. Ama yeni gün yani yeni bahar kar yağışı ile geldi. Belki de çoğumuz 21 mart nevruz da kar yağdığına ilk defa şahit olmuş olabilir. 

  Benim de kar yağdığından önce internetde Nevşehir'e kar yağdığından uçağın Kayseri Erkilet havaalanına inişinden, daha sonra da telefon ettiğim, kozaklı da yaşayan annemin verdiği oğlum buralar kar boran fırtına sakın evinden çıkma tembihinden haberim oldu. 
  Annem 2011 yılında babamı kaybettikten sonra kış aylarında Kayseri'ye gelip kışı bizlerde geçirir, yaz gelmeden de hemen evine Kozaklı'ya gitmek için can atar. Nitekim yine erken davranmış kardeşimi sıkıştırarak Antalya'da yaşayan ablamı da alarak beraber Kozaklı'ya koşmuşlar. Sular donmuş patlamış, telefonu kestirmiş açtıramamış, bereket ablamın cep telefonundan ulaşabiliyoruz. 
  Yani bülbülü altın kafese koymuşlar, ille de vatanım demiş ya. Annem de öyle kışın Kayseri'de patlıyor, Askerlerin şafak saydığı gibi gün sayıyor evine gitmek için. 
  Neyse şimdi şu Nevruz karına bir bakalım. Nereden çıktı bu kar diyenlerimiz olabilir. Aslında bu kar eski ata-dede hesabına göre gayet normal ve doğal bir kar yağışı. Çünkü Mart henüz çıkmamıştır. Asıl mart ayı nisanın 14'ünde çıkacaktır.Güzel de bir ata sözümüz var tam burada yeri. Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır diye..İşte öyle oldu bu kar. Odun kömürü bitenlerimize kazma ve kürek saplarını yaktırdı mı bilemiyorum ama beklemedikleri bir kar yağışı olduğunu söylemeliyim.  Yani bizim ülkede yazın gelmesi ancak 23 Nisan da çocuklar titredikten sonra mümkündür. Hep düşünmüşümdür titremeden, üşümeden bir 23 Nisan geçirdim mi diye, asla olmadı, hep titredik, donduk, saatlerce törenlerin bitmesini ellerimizi ufalayarak geçirdik. 
  Bu 23 Nisan notunu düşerken sakın 23 Nisan  bayramına ve kutlamalarına karşı olduğum aklınıza gelmesin. Aksine kutlanması ve Cumhuriyet bilincinin çocuklarımızla oluşması için önemli ama iyi izler ve anılar bırakması şartıyla. Zannediyorum başbakanlığı sırasında Erdoğan söylemişti, bu çocukları saatlerce dışarda soğukta bekletmenin alemi yok türünden bir söz. Ben de aynı kanaatdeyim. Kapalı yerlerde yapılmalı, minik yavrularımız üşütülmemeli, hastalandırılmalı ve küçük beyinlerinde Cumhuriyet ve milli eğemenlik bayramı iyi anılar ve izler bırakmalıdır. 
  İsterseniz sözü fazla uzatmadan ve bir türlü geçmeyen şu gribimi yeniden azdırmadan bir iki kelam ile yazıyı bitireyim. 
  Kar nimettir, kar berekettir, kar su demektir. Kar hayat demektir, çoğalan mikropların ölmesi, suların çoğalması, suların çoğalması da mahsullerin daha verimli olması, ürünün çok olması, bereketli olması, milli gelirimizin artması, dolayısıyla daha da zenginleşmemiz demektir. 
  Bereketli olsun yağan kar ve yeni baharımız. Hep beraber güzel ve mutlu günleri de beraber getirsin bu Nevruz, tüm Türk dünyasına da hayırlı olsun. 
  Selam olsun yeni güne, selam olsun Türk dünyasına.