Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: Güney Kore'de nevruz ateşi
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Güney Kore'de nevruz ateşi

Ahmet ÖZDEMİR21 Mart'tan sonra başladığım Nevruz'a ilişkin yazılarım Sivas Memleket ve İstanbul gazetelerinde bir hafta sürdü. Geneleneklerimizde, göreneklerimizde, türkülerimizde, manilerimizde, deyimlerimizde, şiirimizde, nevruziyelerde, inanç dünyamızda Nevruz'un yerinden aklımın yettiği kadar söz ettim. Ama asıl vurgulamak istediğim; nevruzun ne Sünnilikle, ne Alevilikle, ne Bektaşilikle doğrudan doğruya bağlantısının olmadığıydı. Varlığı İslâmiyet'ten öncelere uzanıyordu. Kültürler arasındaki iletişim sonucunda, çeşitli kültür çevrelerinde, farklı etnik gruplarda farklı bir içerik ve anlama sahip olarak,  yayılmış ve benimsenmişti. Bugün bu yayılışın İpek Yolu üzerindeki son halkasının da tamamlandığı haberini aldım. Sevindim, mutlu oldum. Haberin içinde iki haber daha vardı ki, sevincim mutluluğum katlandı, katlandı. Ballı, kaymaklı katmer oldu.

Önce ilkinden başlayayım:

2014 yılının Eylül ayında yaşadığımız İBB'nin Kore'deki kültürel etkinliklerinin  bu yıl da devam ettiği ve bu kapsamda, Güney Kore'de ilk Nevruz Bayaramı'nın yaşanmış olmasıydı.

Biraz ayrıntıya gireyim: Kore'nin en büyük şehirlerinden Daegu'daki 24 bin öğrencili Üniversitesinden gelen davet üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Nevruzu anlatmıştı..

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın  İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo2013 organizasyonunda İpekyolu'nun iki ucu olarak İstanbul - Gyeongju'yu işaret etmesi, Kore'de ilk defa Nevruz'un kutlanmasıyla daha bir anlam kazandı. Böylelikle tarihî İpekyolu üzerinde Nevruz kutlanmayan ülke kalmamış oldu.

Bu kadar mı? Hayır, Abdurrahman Şen'in anlatısında bir başka güzellik daha vardı:

Keimyung üniversitesinin konferans salonunda verilen konferansa katılım yüksekti. Çoğunluğunu akademisyenlerin oluşturduğu kalabalık bir izleyici grubuna Nevruzu anlatan Şen ayrıca vefatının yıldönümü olması münasebetiyle Âşık Veysel Şatıroğlu'nu da Koreli akademisyenlerle tanıştırmıştı.

 

İBB Kültür Ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen'in özellikle Nevruz adetleriyle ilgili olarak anlattıklarındaki ortak noktaların fark edilmesi Korelileri heyecanlandırdı.

Daha sonra bahçeye çıkan kalabalığa, öğrenciler ve çevre sakinleri de katıldı. Demir döğmenin ardından yakılan ateşlerin üzerinden atlandı. Arkasından, Türkiye Folklor Kurumu halk oyunları ekipleri çeşitli yörelerden halk oyunu gösterileri yaptılar. Gösteriler arasında yer alan âşık - maşuk gösterileri büyük ilgi gördü. İBB Kültür Ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü'ne bağlı Gösteri Sanatları Atölyesi öğreticilerinden Cengiz Samsun'un Meddah ve Ozan örneklemeleriyle daha da  şenlenen Nevruz kutlaması, mesir macunu dağıtımıyla son buldu.

Sevincimi katlayan üçüncü habere sıra geldi:

Eylül 2014'de Gyeongju'da gerçekleştirilen "İstanbul Kore'de 2014" etkinliklerinde İBB Başkanı Kadir Topbaş'a Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye tarafından "Güney Kore Devlet Kültür Nişanı" verilmişti. Kadirsinas Koreliler, bununla yetinmediler. Bir hakkı daha teslim ettiler: Kültür ve Sosyal İşler İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen'e de İstanbul-Gyeongju World Culture Expo2013'teki başarılı ev sahipliği ile iki ülke arasındaki kültür alışverişine büyük katkıda bulunduğu için "Cumhurbaşkanlığı Nişanı" verdiler. 23 Mart 2015 Pazartesi saat 11.00 de Gyeongsanbuk-do Valilik Binasında gerçekleşen törende nişan Gyeongsangbuk-do Valisi Sayın Kim Kwan Yong  tarafından takdim edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organize ettiği "İstanbul Kore'de 2014" etkinlikleri, Gyeongju ve Busan şehirlerinin ardından Kore Cumhuriyeti'nin başkentinde yapılan "Seul Dostluk Gecesi"yle devam etmişti. Korelilerin İstanbul'un tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfetmesine katkı sağlanmıştı. Yalnız İstanbul değil bütünüyle Türk Kültürü,Mevlana'sıyla, Yunus'uyla, Yesevisi ve Hacıbektaş'ıyla tanıtılmış, tiyatrodan, müziğe, halk oyunlarından seyirlik köy oyunlarına kadar çeşitli sanatsal gösteriler, etkinlikler yapılmıştı.