Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: ŞÖYLE "GARİP" BENCİLEYİN
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
ŞÖYLE "GARİP" BENCİLEYİN
Yıllardır şiirlerimi yazılarımı okuyarak bana güç veren değerli arkadaşlar;
Türk Şiiri'nin yaşayan usta isimlerinden Hüseyin Atabaş, YAŞAM SANAT Dergisi'nin Nisan/2015 tarihli sayısında yayınlanan :"Şiirimizde 'Garip' Yolculuğu Üzerine Notlar" başlıklı yazısında ; 1941 yılında Orhan Veli, Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat üçlüsünün başlattığı GARİP HAREKETİ'yle yazılan şiirlerin yüzlerde anlık bir gülümseme ya da hüzün eğrisi oluşturan, zeka pırıltıları gösteren ve modern Türkiye şiiri içinde en uzun ömürlü olan, en çok etkileyen/etkilenilen ve en çok sevilerek okunan şiir olduğunu yazdıktan sonra günümüzde nadir de olsa esintilerini görmenin mümkün olduğunu söylemektedir.
Hüseyin Atabaş bu "esintilerin "günümüzdeki örnekleri olarak henüz tanışma fırsatım olmayan şair Mehmet Kuvvet ile Coşkun Karabulut olarak benim adımı vermiş ve benimle ilgili kısmında şöyle yazmış:
"Günümüzde 'Garip Şiiri' estetiğini kullanan bir de Coşkun Karabulut dostum var.Ama o daha kısa şiirlerle daha kısa yoldan ulaşmak istiyor hedefine; daha yoğun olarak 'Garip Şiiri' etkisindedir sanırım.. Hadi yollu bir örnek de ondan okuyalım:
'TUHAF
pek öyle
yol iz bilmem
aslında
ama
ne yapsam
yol oluyor
çok tuhaf'
Ve şöyle bitiriyor yazsını usta:
"Evet önemli olan herkesin ne yaptığını bilerek şiir yolunda ilerlemesidir ki bu iki arkadaşım da bunu yapıyor. Günümüzde 'ben yazdım, ben yaptım oldu' anlayışı bıktırdı biz şiir severleri. Hele şu 'menapoz' ya da 'andrapoz' dönemi şairlerinden iyice gına geldi, çünkü onlar okumuyorlar ama habire yazıyorlar.(27 Şubat 2015)"
Edebiyat Tarihine bir not düşme anlamındaki benim için çok önemli olan bu değerlendirmeyi beni takip eden değerli dostlarımla paylaşmak istedim.
Anadolu'nun en ücra köşelerinde de olsa şiire çıkarsız ve ciddiyetle emek veren bizleri gören gözlere ya da gördüğünü dillendiren kalemlere de selam olsun!


Coşkun Karabulut