Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: BİR GÜLÜŞE BİR CAN NEDİR SEVDİĞİM
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
BİR GÜLÜŞE BİR CAN NEDİR SEVDİĞİM


Sabit İNCE
****************
Aşık Maksut Feryadi ülkemizin ünlü ve yetenekli ozanlarından biridir. 1961 yılında Kars Arpaçay da doğan Maksut Feryadi'yi hangi yıl da tanıdığımı hatırlamıyorum ama en son Bursa Yıldırım Belediyesi Uluslararası şöleninde birlikte olduk, sohbet ettik ve aşağıda yazdığım o güzel Türküsünü kendi ağzından dinlediğim güzel bir ozanımız.

  Maksut Feryadi Önce kars ve çevresinde ünlenmiş, 16 yaşında İstanbul'a gelerek ilk kasetini çıkarmış bir ozanımız.
   Çeşitli etkinlik ve yarışmalara katıldı. Cumhuriyet`in 70. yılında yazdığı şiir Kültür Bakanlığı`nın düzenlediği yarışmada 270 şiir arasından ikincilik ödülü aldı. Bu şiir ilköğretim Türkçe ders kitaplarına kondu. Şiir için İstanbul Üniversitesi'nin katkılarıyla TRT tarafından bir klip çekildi. Cumhuriyet`in 75. yılında yazdığı şiir de yine Kültür Bakanlığı tarafından ikinciliğe layık görüldü.

Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, ve Rusya'nın bulunduğu birçok kenti kendi imkanlarıyla ya da gelen davetlerle dolaşan Feryadi, aşıklık geleneğini anlatıp, türküler söyledi. Yine aşıklık geleneğine ve halk şiirine ilişkin söyleşi ve konferanslar vermesi için Harward Üniversitesi tarafından ABD’ye davet edildi.

1996 yılında Bağcılar'da kurduğu Halk Ozanları Kültür Evi bünyesinde çalışmalarını sürdürdü. 15 albüm hazırlayan Feryadi, yazdığı şiirlerden oluşturulan Sular Yandı isimli şiir kitabını 2007 yılında yayımlandı.
  Tam ne yazayım derken Eskişehirli Şair değerli dostum Mehmet Ali Kalkan yine bana yardımcı oldu ve facebook sayfamı açınca Köyümden Gönlümden diye hemen hemen her gün verdiği güzel ve kısa yazısında Maksut Feryadi'nin o güzel Türküsünün sözleri ile karşılaştım. Bu vesile ile de Merhum dostum Rasim Köroğlu'nu da bir kez daha rahmetle anmak istedim. 
  Bakın ne diyor Kalkan:
  "Köyümden... Gönlümden...
"Bir gülüşe bir can nedir sevdiğim..." Maksut Koca
Rahmetli Rasim Köroğlu bu sözleri duyunca "bu türkü birinci olur" demişti. Nitekim Konya Aşıklar Bayramında Türkü Dalı' nda birinci olmuştu.
Maksut Koca'nın yüreğine, gönlüne sağlık.
Rasim Köroğlu'na, bu toprağı vatan yapanlara, şehitlerimize, geçmişlerimize rahmetlerle...
"Bir gülüşe bin can nedir sevdiğim" de olurdu...

SENELERCE SENİN İÇİN AĞLADIM
DEMEDİN BU FİGAN NEDİR SEVDİĞİM
POLAT MIDIR DEMİR MİDİR TAŞMIDIR
BU SENDEKİ VİCDAN NEDİR SEVDİĞİM

TOROS DAĞLARINDA KARANFİL AÇTI
AĞRI YEŞİL GİYDİ MOR SÜMBÜL AÇTI
ERCİYESİN ZİRVESİNDE GÜL AÇTI
YA SENDEKİ DUMAN NEDİR SEVDİĞİM

MAKSUDUM HASRETİM YAR GÜLÜŞÜNE
YILLARDIR ÖZLEMİM VAR GÜLÜŞÜNE
CANIMI VERİRİM BİR GÜLÜŞÜNE
BİR GÜLÜŞE BİR CAN NEDİR SEVDİĞİM...
MAKSUT KOCA