Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: Mustafa Gazalcı'nın Yeni Kitabı
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Köklü bir eğitim kurumu olarak, Isparta Gönen İlköğretmen Okulu yetiştirmiş olduğu çok miktarda ve çok değerli eğitimcilerle ülkemizin aydınlanmasında, çağdaşlaşma ve kalkınmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Hatta eğitimle de kalmayarak bilim ve sanatın her alanında ülke çapında ve hatta uluslar arası alanda sesini duyurmuş ve ülkemizin yüz akı olmuş yazar, sanatçı ve bilim insanları yetitirmiştir.

İşte bu değerlerden birisi de Mustafa Gazalcı olup Gazalcı, birinci derecede eğitimciliği, yazarlığı ve eğitim kitaplarıyla tanınsa da biz onu, Gönen’in politikadaki temsilcisi, Gönen’in siyasi yüzü olarak kabul ediyoruz. Gönen’in Türk siyasetine çok değerli bir katkısı olarak görüyoruz.
Çünkü Türkiye’de siyasetin kabaca bir analizini yaptığımız zaman, siyasetin kişisel ve partisel çıkarlar temelinde yapıldığını ve bu hedefe ulaşmak için yalan, palavra, hamaset ve her tür ayak oyunlarına açık bir kurnazlıklar alanı olduğunu görüyoruz.
İşte ülke çıkarı dışında her tür çıkarın cirit attğı Türk siyasi arenasına Gazalcı, Gönen’in alçak gönüllü temiz ve ülke çıkarlarını ön plana alan idealist yaklaşımlarını taşımaya çalıştığı için, biz Gönen mezunları kendisini, Türk siyasetindeki başarılı temsilcimiz olarak kabul ediyoruz.
Ama o her ne kadar başarılı bir politikacı olsa da kökeni, kaynağı eğitimcilik ve öğretmenlikti. Eğitimcilerin örgütlenmesi, eğitim sorunlarının parlamentoya taşınması, köşe yazıları ve kitaplarla bunların halka aktarılması, gelecek adına saptanması ve başka alanlardaki tüm çalışmaları, aslında yine tek bir başlık olarak Eğitimciliğinde toplanıyordu diyebiliriz.
Bu yüzden bu güne dek, eğitimle ilgili pek çok kitap yazdı. Bunların başlıcalarını, Barış Zinciri (1992), Eğitim Işığı (1993), Siyaset Penceresinden, Erdal İnönü’den Anılar (1994), Güneşli Günler İçin (1995), Çağdaş Eğitim Yolunda (1996), Aydınlanma Sürecinde 8 Yıllık Kesintisiz Eğitim (1997), Aydınlık İçin Laik Eğitim (1988), Bilimin Işığında Eğitimin Gücü (2001) olarak sayabiliriz.
Mustafa Gazalcı 2016 Yılına, bu değerli eserlerine bir yenisini daha ekleyerek girdi. KÖY ENSTİTÜLERİ SİSTEMİ adını taşıyan bu yeni kitabında Gazalcı, Köy Enstitülerinden mezun olanlar üzerinde, uzun ve özverili çalışmalarla, Türk eğitim tarihi açısından oldukça önemli olduğuna inandığımbir eser ortaya koyuyor. Köy Enstitülerine farklı bir bakıl açısı getiriyor.
Gazalcı, bu değerli çalışmalarıyla, günümüz eğitim sisteminin çürümüşlüğü ortaya konulurken, yine bu eseriyle, gelecekte çağdaş bir eğitim sisteminin oluşturulmasına da büyük katkılar sağlayacağını düşünüyor ve kendisini yürekten kutluyorum.
Bilgi Yayınevinden çıkan bu güzel kitabı, Bilgi yayınevinin internet sayfasından, çeşitli dağıtım şirketleri ve kitapçılardan temin edebilirsiniz. 
 
Gelecek yazı: Dr. Engin Tonguç’un bu kitaba yazdığı önsöz.