Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: İRAN YAYLASININ YAŞLI ÇINARI HEMEDAN
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
                Hemedan ve Persepolis, İslamiyet öncesi İran Tarihinin en önemli merkezleriydi. Onun için7 Haziran 2011 Günü öyleden sonra geldiğim Hemedan, İran’da en çok görmek istediğim kentlerin başında yer alıyordu. Bu yüzden büyük bir merak ve heyecan içinde şehri görmek için sabırsızlanıyordum.
                Aslında daha şehre girmeden ve şehrin girişinde coğrafya, şehrin tarihi önemini doğrulamaktaydı. İnsana sonsuzluk hissi veren bir ovada, verimli topraklar ve dört mevsimin tam olarak yaşandığı doğal bir ortamda Hemedan, her tür canlının yaşamına uygun bir kentti.
 
 
Hemedan’ın girişi
 
İran’ın 30 Eyaletinden biri olan Hemedan, (Hamedan, Hamadan) Batı İran’ın ortalarında, Zagros Dağlarının engebeli arazisi üzerinde yer alıyor. Eyaletin merkezi olan Hemedan kenti ise geniş ovaların ortasında kışları sert, yazları serin bir yayla konumunda.
                Hemedan Şehrinin merkezinde ve eyalet sınırları içinde yaşayan halkın yarısına yakını Türk’tür. Nüfusun diğer yarısı ise Fars, Lur, Lek ve Kürtlerden oluşmaktadır.
Hemedan’ın merkez nüfusu ve rakımıyla ilgili bir bilgiye ulaşamadım Fakat alanı 20 bin kilometreye yaklaşan eyalet toprakları üzerinde, iki milyona yakın insan yaşamakta olup sanırım bunun üçte biri Hemedan şehir merkezinde bulunmaktadır. Ve rakımın da 1500 metreden az olamayacağını düşünüyorum.
 

Şehir merkezine giriş
 
Coğrafi konumunun savunmaya elverişli olması, yükseklik nedeniyle sıcak ve kuraklığın fazla hissedilmemesi, verimli ovaların ortasında yer alması, kışlar biraz sert geçse de yaz ayları için yaşamaya oldukça elverişli olması gibi nedenlerle İran Tarihinin en önemli kentlerinin başında gelmektedir.
İran’ın ilk önemli devlet örgütlenmesi (MEDLER) Hemedan (Ekbatan) merkezli olarak ortaya çıkmış, Persler döneminde de Hemedan yazlık başkent olarak kullanılmıştır. İran’daki 1000 yıllık Türk Tarihi döneminde de, Hemedan öneminden hiçbir şey kaybetmemiştir.
 

Hemedan halıları
 
                Onun için hemen otele yerleşip bir an önce bu güzel şehirde dolaşmak istiyordum. Fakat Kirmanşah’ta kaldığım otelin sahibinin ucuz ve temiz diye tavsiye ettiği Baba Tahir Oteli 60 dolar isteyince çaresiz başka otel arayışına girdim.
                Taksici de gitmişti. Yakında başka otel olup olmadığını sordum. Marmar Otele yönlendirdiler. Orası da kırk dolardı. 20 dolardan fazla vermek istemiyordum. Fakat sırtımda çanta ile vaktimi otel aramakla geçirmek de istemediğimden bir gece için kırk doları kabul ettim.
 

Marmar otelden İmam Meydanına giderken solda eski bir yapı
 
                Marmar Otel, önceki kaldığım yerlerden temiz ve lükstü. Üstelik İran’da ilk kez, tuvalette klozet gördüm. Ama taharet musluğu onda da yoktu. Odaya yerleşip, kuru-katı bir öğle yemeği yedim. Sonra da aşağıya inip çay için sıcak su istedim.
                Çay içerken resepsiyondaki görevli ile biraz Hemedan üzerine konuştuk. Hemedan şehir planını istedim ve göreceğim yerleri plan üzerinde birlikte işaretledik.
                Benim görmek istediğim altı yere ilaveten dört yer de o ekledi. Böylece görmem gereken yer sayısı ona çıktı. Geziye hemen başlamak için otelden çıktım.
 

İbni Sina Meydanı
 
Otelden İmam Meydanına giden bulvarda çevreyi inceleyerek ilerliyordum. Ayrıca ucuz otel de arayacaktım. Bulursam yarın bu otelden ayrılacaktım.