Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: O kendini bilir
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Kurt kışı geçirir amma yediği ayazı bilir

YUSUF ÖZCAN
*****************

Minnoş kedi nazı bilir
İt kendini tazı bilir
Kurt kışı geçirir amma
Yediği ayazı bilir


Parayla kış geçirmek, hele de dar gelirlilerin perişan halleri bu süreçte iç sızısıdır. Doğalgaza zorlanmalar ve ardından uygulanan zam ve sözüm ona yapılan indirimler. Yarına nasıl çıkacağının kaygısıyla uykularını yitirenlerle yel babadan nasibine razı olanlar, hangi terazinin kefesinde tartılıyorlar hesaplayamadım.
Yaman olur bizim elin zemherisi, bıyıklar buz tutar, kulakları keser acımasız ayaz. Ekonomik durumun iyiyse keyfin de yerindedir o zaman, kestane çizerek, mısır patlatarak demlenirsin beyaz örtüleri seyre dalarak ama yokluğun soluğu ensendeyse eğer, vay gele başına. Yaşanmışlık ömür boyu beyinlerde iz bırakan, törpülü bir dilim oluşturduysa unutmak mümkün müdür acaba?

Anlatacağım konu Yozgat'ta gerçekleşmiştir.Sabah kahvaltısı için ekmeğe giden Ali, gözleri yaşlı, elleri boş döner. Sıcak somunları elinden bir adamın aldığını babasına söyleyince, evin reisi hiddetlenerek yola düşer. Dükkânın saçakları altına duldalanmış kucağındaki ekmeklerden ısınmaya çalışan sıska birisiyle karşılaşır. Adam utanç ve korkuyla “ne param var, ne de iş bulabildim, çocuklarım aç, olayı ben yaptım, çünkü mecburdum, affedin” derken yanağından süzülen damlalar donarak yuvarlanmaktadır.
Az önceki öfkesinden pişmanlık duyan baba, istemesini bilemeyen, dilenmeyi sanat edinemeyen, onurlu bir yoksul karşısında olmanın ciğer yakan duygusuyla, kolundan tutup omzunu sıvazladığınla içeri götürür. Ondan özür diledikten sonra, hayli zaman yetecek erzağı hazırlatır ve cebine bir miktar para koyarak iyi dileklerle yolcu eder.
Kötü başlangıçla, iyiliğe ulaşmak bazılarına nadiren denk gelir. Yukarıdakiler aşağıdakileri düşünmedikçe huzuru bulmak çok zordur. Çiftçi, yatan küçük öküzü değil de dikilen büyüğü dövermiş hep. “Bu işte bir terslik yok mu?” denilince, “o göz kırpmasa bu yatmaz” cevabını verirmiş!


O kendini bilir


Adamlığın A’sı dursun
İnsanlığı yok melunun
Çekilin de millet görsün
Meziyeti çok melunun


Kırar döker ezer geçer
Mağrurlanır süzer geçer
Yalan dolan yazar geçer
Şahitliği sık melunun


Hemi gökte hemi yerde
Derman olur türlü derde
Bir gün dünyasına gir de
Yaptığına bak melunun


Çelik çomak çelen odur
Cümle işi bilen odur
Garibana gülen odur
Görüntüsü şık melunun


Elindedir haksız kantar
Anlamadım neyi tartar
Özcan’ıma hile satar
Terazisi tek melunun


Yusuf ÖZCAN