Gülce Edebiyat Akımı

Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
27.12.2007 15:28:45

AS-GARİ ücret açıklandı

Mustafa Ceylan


ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDIHacivat: “Yar bana bir eğlence medeeettt!”Çevresine bakınır, ses soluk yoktur. Kendi kendine söylenir: “Karagöz de yok. Ortalık deprem öncesi sessizliğinde” der içinden. Tekrar seslenir:Hacivat:”Yok mu kimse? Yar bana bir eğlence medeeett !”Bir anda köşeden çıkıverir Karagöz.

Ve

Karagöz: “Ne viyaklayıp duruyorsun Hacicavcav? Ne oldu gene ne var?”

Hacivat:”Tünaydınlar Karagözüm. Eğlence medet dedim, çağırdım birilerini yani.”

Karagöz:”Dün aydın mı? Bugün ney ki? Dünü o olsun! Bizim Vedat’ı mı arıyorsun yoksa?”

Hacivat: “Yok Karagözüm yok. Medet dedim, tünaydın dedim”

Karagöz:”Bizim Vedat askeri ücretle boğuşup duruyor Cavcav’ım”

Hacivat:”Karagözüm o askeri ücret değil, asgari ücret.”

Karagöz:” Belli belli. As gayri. Umursama, bırak gitsin demek değil mi? Ya da gar'ı as, tren garını, metroya bak? Yoksa karı' mı demek istedin. Kar yani. Ha, söyle bakim bürokrat suratlı, mahkeme duvarı bakışlı Hacım benim.”

Hacivat:”Yok be Karagözüm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız bugün açıkladı ya. İlk altı ayda yüzde 4 oranında olacak olan artış ikinci ayda yüzde 5 olacakmış.
Böylece asgari ücret 2008 yılının ilk 6 ayında brüt 608 YTL (net 435 YTL), Temmuz'dan itibaren ise 638 YTL (457 YTL) olarak uygulanacak.

Asgari ücret halen 16 yaşını doldurmuş işçiler için brüt 585, net 419 YTL olarak uygulanacakmış. Öyle dedi işte.”

Karagöz:”Bana bak Hacicavcav, dalga geçmiyon de mi?”

Hacivat:”Niye dalga geçeyim Karagözüm Çalışma Bakanımızın açıklaması bu”

Karagöz:”Ne? Ne? Çalışma mı? Yani açıkça çalışma! Çalışmadan yan gel yat mı ?”

Hacivat:”İlahi karagözüm, adı üstünde Çalışma Bakanı,Bakanlığı işte”

Karagöz:”Be hınzır Hacicavcav! Ben ne diyorum. Çalışma Bakanı değil mi? Çalışma demek istiyor.Çalışma yani çalışmasan da olur, otur, yat, uyu, babanı da al gel,komşuna mektup yaz falan filan işte. Daha ne?”

Hacivat:” Karagözüm anlaşıldı sen bu gün soldan kalkmışsın.”

Karagöz:”Soldan değil, ortadan da kalkamıyoruz be Cavcav! Dedin ya adamın eline bir ayda 435 liracık geçecekmiş. Yahu bununla kim ne yapacak. Yahu bebenin dersane taksidine yetmez bu. Senin bu çalışma diyen zat-ı muhteremin oğlunun sakız parası, berber parası değil yaf. Brüt ne, net ne yahu? Somunun kilosu mu bu? Defterin sayfası mı? Brütüs mü ne diyordun geçen o mu?”

Hacivat:” Karagözüm asgari ücret tespit komisyonu var. Onlar saptamıştır bunu”

Karagöz:” Komisyonun sapladığı aha işte bu kadar olur. Aha bu kadar! Askeri ücret bile değil bu. Alsınlar da gemiciklerine mazot alsınlar. Hahah hahah!. İster soldan kalk, ister sağdan Cavcav. Bu senin kalkışın. Ama ben kalkamam bununla. Sen havyarla hıyar yemeye devam et Hacicavcav. Bizim bebeler taş. Tamam mı?”

Hacivat:”Karagözüm bugün heyheylerin üzerinde. Sinirlisin gene mir'im.”

Karagöz:” Senin beybeylerine hey hey! Adamı sınırdan çıkarma be Cavcav! Ben de seni yerim. Asarım tren garını, kar yağsa da, karı-marı dinlemem asarım haaa! Ya delirttiğin yeter adamı !!!.”

Hacivat:” Tamam Karagözüm, senden korkulur valla”

Karagöz:”Ulen korkuluk sensin be. Zaten deprem Ankara’yı sallıyor. Senin Bak' an da bizi…Şekerimi daha fazla yükseltme. Dur orada. Korkuluk suratlı, deprem haberli Cavcav.Yeter yahu! Hadi ben gidiyorum. Al bu cüretkar ücretini as yüzüne. Ben gidiyorum. Şimdi elimden bir kaza çıkmasın”.

Der ve sahneyi terkeder.

Hacivat:”Yine yalnız kaldık. Yıktın perdeyi eyledin viran / Varayım "komisyonuma" haber vereyim heman.” Der ve yürür gider.

Sürçü lisan ettikse affola;

Yarına kadar verdik mola sevgili izleyicilerrrrrrrrrrr