Gülce Edebiyat Akımı

Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
29.12.2007 12:36:34

Dava Açtım İnternetten

Mustafa Ceylan

DAVA AÇTIM İNTERNETTEN…Evet dostlar, yeni yıla internetin e- devlet, e- kamu yenilenmeleriyle, yeni Anayasamızla ve yeni paketlerle beraber gireceğiz. Film şeridi geriye saymaya başladı…2008’ de başta yeni Anayasa olmak üzere gündemimizi hukuksal konular dolduracağa benziyor.Hükümet, hazırlamakta olduğu Anayasa paketinde “Tüzük” uygulamasını tamamen ortadan kaldırarak, “Yönetmelik” uygulamalarına ağırlık verecek(miş). Böylece “Tüzük” yayın ve onaylarında Danıştay devre dışı bırakılırken, TBMM’ nin ihtisas komisyonlarının işlevleri arttırılmaya çalışılacak.Tüzükler ortadan kalkınca, ortada iki kademe bulunacak bunlar : KANUN ve YÖNETMELİK…Böylece de, bir çeşit “yarı kanun” sayılan, kimi uygulamalarda kanunun da önüne geçiverdiğini gördüğümüz tüzükler ortadan kaldırılacak.

Peşinden, başta gıda maddelerin de olduğu gibi sit alanları, koruma kurulları, imar, yapılaşma vb. önemli konulardaki bazı engeller aşılmış olacak.Bakalım, hangi güç odağı, hangi uyanık “hukuk ekibi” tarafından bu arada ‘pastadan pay, selin önünden kütük’ götürülmeye çalışılacak, yeni yılda yaşayıp göreceğiz bunları.2008’ de çoğu kere kağıda dayalı soğuk bürokrasi yüzüne internetle makyaj yapacak.Neler neler çıkacak hele durun…Bakın işte, 8-11 Ocak 2008 tarihleri arasında ULUSLAR ARASI HUKUK KURULTAYI” toplanacak. Bu kurultayda tam üç gün süreyle UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) masaya yatırılacak.Yani;

Artık İnternetten Dava Açılabilecek…Evet, yanlış duymadınız; avukatınızın, bürosundan-oturduğu masadan anında dava açarak, size telefonunuza “Dava açtım internetten” diyeceği günler geliyor.Elektronik imzası, bir Bankada(Akbank düşünülüyor tabi-neden Akbank anlaşılması da mümkün değil ya) İnternet Bankacılığı hesabı ve Uyap Avukat Portalı Sertifikası varsa, işlem anında tamamdır.Adliye koridorlarında beklemek, dava dosyalarına ulaşmak için zaman harcamaya, harç yatırmak için kuyruğa girmeye hacet kalmayacak.Tabii ki, bu, Adalet hizmetlerinde otomasyon sistemini gündemimize taşıyacak.Ankara Barosu 22 ilde “Uyap” eğitimi çalışmalarına başladıklarını da övünçle bahsetmekte…*Yılların çözemediği, katılaşmış-statükocu yapısı bulunan ve basına yansıyan rüşvet olaylarıyla gündemimizde çoğu kez olumsuz haberlerle yer alan tapu iş ve işleyişlerine, “tapu mevzuatı” na, internetin müşfik eli ne zaman ulaşacak? Doğrusu, merak içindeyim ve onu araştırıyorum.Bir de, Ticaret Odaları ile Ticaret Sicil ve Esnaf Kuruluşlarının otomasyona geçmesini yürekten arzulayanlardan birisiyim. Bunu sivil birer insiyatif olan Odalarımız ve Borsalarımız hem de çabucak gerçekleştirebilirler. O güç onlarda var.

*

Elbette, internet suçları; internet kullanılarak işlenecek suçlar, negatif olaylar da yansıyacak 2008 in umutlu yapraklarına.Yayıncılık sahasında, Telif Hakları sahasında yeni mevzuat ve kurallar manzumeleri de gelecek.*

2008 internetin en büyük hamlelerini yapacağı bir yıl olacak. Bence 2008 ülkemizde internet yılı olacaktır. Yazın bunu bir kenara. Gelecek sene bu zamanda bir kere daha, ölmez de sağ olursak, bunu burada göreceğiz.