Yeni Cevap 
 
Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Sefertası

AhmetÖzdemir Çevrimdışı
Yetkili Şair
****


Mesajlar: 288
Katılım: Jan 2013
Mesaj: #1
Sefertası

Sefertası

Ahmet ÖZDEMİR
***************

Sefertasını günümüzün "fast food" abur cubur nesli bilmez. Eşine sabah kahvaltısı hazırlamak ve öğlen ne yiyeceğini düşünmek problemi olmayan ev hanımları da bilmezler. Sefertası, geçmişe özlemlerimiz arasında yer alan; sevgi, saygı, özveri, nimet, şükür gibi kavramların sarmalında sıcacık anılar yumağının aracıdır.

Sefertasıyla babama yemek taşırken, sevgi ve saygı duygularıyla donanırdım. Ulaştığımda özverimin kıvancını ve sevincini yaşardım.

Taşıdığım nimetti, onu kutsal bilirdik. Özen gösterdik. Şükretmesini bilen insanlardık.

Sefertasını ilçeye yakın bir köyde vekil öğretmenlik yaptığım günlerde de kullanmıştım. Köye yürüyerek gidip geliyordum. Rahmetli annem her sabah sefertasımı hazırlardı. Bazen tek, bazen iki taslı olurdu. Eğer kapların sayısı üçü bulmuşsa, ziyafet var sanırdım. Bir de küçük ispirto ocağım vardı. Sefertası bir kültürdü. Sefertası, aile sıcaklığının, güvenin dayanışmasının iç ve dış dünyaya yansımasıydı.

Sefertası bugün küreselleşmenin biçtiği tek kültüre karşı, kültürel çeşitliliği, mutfaktan alıp hayata taşıyabilir mi? Fast food zihniyetinin olumsuz etkilerinden bizi koruyabilir mi? Sefertası evde yemek pişirilmesini, aile sofralarını teşvik edebilir mi? Hayır. Bana kızan kızsın. Analarımız gibi ev kadınlarını artık bulma imkânı yoktur da, onun için hayır... O halde geçmişin özlemiyle yaşayalım.

Sonuna yaklaştığımız yaz sezonu içinde zevk alarak ve duygulanarak okuduğum kitapların başında sevgili Mehmet Nuri Yardım'ın "Sefertası" adını taşıyan anı-öykü, yani hatıra-hikâye kitabı yer alıyordu.
Genellikle gerçek ya da düş ürünü bir olayı aktaran kısa düz yazı şeklindeki anlatılara öykü diyoruz. Edebî bir tür anıyı, bir kişinin aklının erdiği dönemden itibaren görüp yaşadığı, kendisi ve toplum için önemli gördüğü olayları ve durumları belli bir sistem içinde yazıya dökmek olarak tanımlayabiliriz.

Mehmet Nuri Yardım'ın Erguvan yayınları arasında çıkan Sefertası'nda çoğunluğu anılarının anlatımı olan on sekiz öykü yer alıyor. Öykülerin kahramanları çoğumuzun yakından tanıdığı gerçek kişiler. Ya da kendi sosyal çevremizle örtüşen insanlar. Yaşanmış, gözlemlenmiş olmaları nedeniyle birer anı, ancak anlatım türü olarak birer öykü.

"Sefertası", "Yeşil Türbe", "İdare Lâmbası" adlarını taşıyan hikâyeler Yardım'ın çocukluk günlerinden kesitleri bize yansıtıyor ki, bu yansımada o mekân ve zamanın sosyal, kültürel, ekonomik izlerini sürebilirsiniz.

"Kubbede Yankılanan Ses", "Tevfik Öğretmen", "Muzaffer Teyze", "Huzurevi Penceresindeki Adam", "Taşkent'ten Gelen Kahraman", "Küçükyalı'daki Büyük Aile", "Bugün Benim Doğum Günüm" adlı hikâyelerin kahramanı Yardım'ın dışındaki kişiler. Ama o yine hikâye kahramanları arasında ve gözlemci görevindedir. "Kubbede Yankılanan Ses" ve "Tevfik Öğretmen"de hocalarını, "Muzaffer Teyze"de unutamadığı ve her birimizin unutulmazları arasında benzeri var olan komşu teyzeyi anlatmaktadır. "Huzurevi Penceresindeki Adam"ı okurken, rahmetli Cavit Ersen'le birlikte oldum. "Taşkent'ten Gelen Kahraman"da Mehmet Emin Alpkan, "Küçükyalı'daki Büyük Aile"de İrfan Atagün gibi bizim yokuşun unutulmazlarını bir kez daha andım. "Bugün Benim Doğum Günüm" birçok yıl TRT'nin Lara'daki kampında tatil yaptığımız, Pera Palas Gönül Dostları gecelerinde aynı masayı paylaştığımız rahmetli Kadriye Emir ve sevgili can kardeşim Sabahat Emir'i sevgi ve saygıyla andım.

"Bir Yazarın İmza Günü Sendromu"ndaki yazarın ruh dünyasını ben çok yaşadım. Üstelik maceram onununki gibi mutlu sonla bitmedi. İmza günlerine gitmem. Ve de "Son Fıkra Muharriri", hâl-i pür melâlimizin aynası olsa gerek. Mehmet Nuri Yardım yaşadıklarını gözlemleyerek gördüklerini Sefertası'nda anlatmış. Sözün kısası bizi anlatmış. Şimdi sefertasına yeni taslar eklemesini bekliyoruz.
03-28-2013 09:21 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
RefikaDoğan Çevrimdışı
Site Yönetimi
*****


Mesajlar: 2,608
Katılım: Feb 2008
Mesaj: #2
RE: Sefertası

Yaşım itibariyle içinde kendime de yer bulduğum, tıpkı bir film karesi gibi geçmişi anımsadığım değerli bir yazı "Sefertası." İçeriğinde yer alan hiç bir sözcüğe, hiç bir anlatıma uzak kalmadığım; bize bizi anlatan, geçmişimizi, geçmişteki sosyal, toplumsal, aile bağlarını anımsatan ve derin bir iç geçirten ...
Bu arada hemen aynı adla yazıya konu olan kitabı da alıp okumak gerek!
Teşekkürler Ahmet Hocam! Saygı ve dostlukla...


Her nefeste Gülce...
03-30-2013 11:25 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
Yeni Cevap 


'Sefertası' Konusunu Paylaş
 • RSS
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • TwitThis
 • Facebook
 • Reddit
 • Google
 • YahooMyWeb
 • E-mail

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi


Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2012 MyBB Group Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan eserlerin telif hakları şair-yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.