Yeni Cevap 
 
Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Türkiye, dışarıdan nasıl görünüyor?...

NecdetBuluz Çevrimdışı
Yetkili Şair
***


Mesajlar: 249
Katılım: Mar 2013
Mesaj: #1
Türkiye, dışarıdan nasıl görünüyor?...

Türkiye, dışarıdan nasıl görünüyor?...


Necdet BLUZ
************

Zaman zaman dış basına da göz atıyoruz. Özellikle Amerikalı ve Avrupalı Türkiye ve Ortadoğu uzmanı yazarların yazıları da takip ediyoruz. Türkiye'nin dışarıdan nasıl göründüğünü analiz ediyor, daha doğru bir kanıya varabiliyoruz. Hiç kuşkusuz ülkemizin dışarıdan görünüşü çok daha farklıdır. Bunu da göz ardı etmemek gerektiği görüşümüzü yineleyelim. Birçok doğru haber ve yorumları da dışarıdan elde ettiğimiz bir gerçek.
Geçenlerde Amerikalı tarihçi Tarpley'in Türkiye hakkındaki geniş bir analizinden bazı alıntıları sizlerle paylaşmıştık. Tarpley, yeni bir analizde daha bulunuyor. Biz, bunu çok ilginç bulduk. Amerikalı tarihçi, çok cesur bir çıkış yapıyor ve "Obama, Erdoğan'ı aldatıyor" diyor. Analizinin sonunu da "Bölgede Türkiye kaybedecek" görüşünü yansıtıyor.

"OBAMA ERDOĞAN'I KANDIRIYOR"

Dikkat edilecek olursa, Türk medyası, birçok konuyu gündeme getirmiyor, ya da getirmekten çekiniyor. Birçok medya mensubu sindirilmiş durumda, doğruları yazamıyor. Yandaş olanların hali ise ortada, söuylenecek pek fazla bir şey yok. Bu nedenle, dış basına yansıyanların da bizim için fikir verme açısından önemli olabileceğini görüyoruz. Amerikalı Tarihçi Tarpley'in son analizini de bu nedenle önemsiyoruz.

Tarihçi Tarpley'in yazısı çok uzun. Önemli ayrıntılara da yer veriyor. Yerimizin darlığı nedeni ile tüm yazıyı sizlerle paylaşamıyoruz. Ancak satır başları ile Türkiye'nin dışarıdan nasıl göründüğünü bir uzman tarihçinin analizinden birlikte izleyelim:

" Obama, hemen her hafta Erdoğan'ı arayarak kibir ve hırsı ile de oynayarak onu bir yerlere atıyor. Mısır Devlet Başkanı Mübarek'in düşürülmesinden sonra Türk Hükümeti yeni Osmanlı İmparatorluğu fikri ile kandırıldı. Bu aldatmaca ile sıfır sorundan, başta Kürt sorunu olmak üzere onlarca sorunlar dizisine geçiverirsiniz. Türkiye öncelikle şunu bilmeli ve görmelidir. PKK, CİA'nın desteklediği bir terör örgütüdür. CIA, PKK'yı İran'a karşı kullanmaktadır. Yakın geçmişte Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand'ın eşi Danielle Mitterand PKK'nın koruyucu azizesiydi. Bir yıl önce İsrail Başbakanı Lieberman Mavi Marmara'daki davranışından dolayı Türkiye'yi cezalandırmak için İsrail'in PKK'yı destekleyeceğini söylemişti. NATO'nun Yunanistan aracılığı ile PKK'yı desteklediği haberleri var. Bana göre Türkiye'nin anlaması gerekeni bu olmalıdır.

"TÜRKİYE'Yİ SURİYE'DE KULLANIYORLAR"

Amerikalı tarihçi Tarpley, Türkiye'nin Suriye'de yanlış üzerine yanlış yaptığına da değiniyor. Suriye batağının Türkiye'yi yıkıma götüreceğine de dikkat çekiyor. Tarpley'in Suriye konusundaki görüşleri de şöyle:

" Türkler öncelikle Amerika ve İngiltere ittifakının öldüren bir kucaklama olduğunu anlamlıdır. Bir başka deyişle İngiliz- Amerikalılar Türkleri öldürene kadar sevecekler. Türkiye'yi Suriye'ye karşı kullanacaklar. Ve çatışmayı modern Türkiye'yi yok etmek için kullanacaklar. Korkarım, Obama'nın aldattığı Erdoğan ve Davutoğlu, bu psikoloji ile kendi çukurlarını kazıyorlar. Kazanacakları hiçbir şeyleri yok ve kaybedecekler. Suriye'de isyan bastırılıyor ve ortada bir Rusya sorunu var. 19.yüzyılda her 20 yılda bir Türk-Rus savaşı olurdu. Son zamanlarda bir Türk-Rus savaşı olmadı ama o istikamette bir adım atılıyor. Şu bilinmelidir ki Suriye güvenlik güçleri isyancılara karşı başarılı bir harekât yürütüyorlar. İsyan bastırılıyor. Buna paralel olarak olayların ağırlık merkezi, gerçek bir devrimci hareketin başladığı Suudi Arabistan ve Katar'a doğru kayıyor. Şu anda Türkler, Güney bölgelerinin tamamını CIA' ya devrettiler. Oteller El-Kaide teröristleri ile dolu. CIA, Adana yakınlarındaki İncirlik Üssü'nden bölgeye getirdikleri teröristleri kullanıyorlar. Ve bunun Türkiye'ye dönüşü çok feci olacak."

GERÇEKLERİ GÖREBİLMEK

Gerek PKK, gerekse Suriye ile ilgili daha önce çok yazdık. Amerikalı tarihçi Tarpley'in son analizlerine bakacak olursak, birçok noktada buluştuğumuzu da görüyoruz. Biz, yaşamakta olduklarımızı görmek ve bilmek durumundayız. Bugün, CIA'nin yıllardır PKK'yı desteklediği bilinmiyor muydu? PKK'nın bu konuma gelmesinde CIA'nin, AB ülkelerinin desteği olmadı mı? Kuzey Irak'ta yuvalanan İsrail MOSSAD kanalı ile Barzani işbirliği sonunda PKK teröristlerini eğitmedi mi, onlara lojiktik desteği sağlamadı mı? Bunları nasıl çabuk unuttuk?

Suriye batağına bizi kimler soktu? Bu bataktan hala kurtulamadık. Maddi ve manevi zararlarımız da giderek artıyor. Suriye konusunda bugün yalnızları oynuyoruz. Üstelik komşularımızla olan ilişkilerimiz de kopma noktasına geldi. Dibi görünmeyen bir kuyuya itilmiş durumdayız. Acı da olsa bu gerçekleri görmek ve bilmek durumundayız.
04-18-2013 10:24 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
RefikaDoğan Çevrimdışı
Site Yönetimi
*****


Mesajlar: 2,611
Katılım: Feb 2008
Mesaj: #2
RE: Türkiye, dışarıdan nasıl görünüyor?...

Her gün gazete okuyan, haber bültenini dikkatle dinleyen ve gündemi büyük bir duyarlılıkla takip eden, sıradan ve ülkesine sevgiyle dolu, dünyanın genel gidişatına duyarlı bir vatandaş ve insan olarak ben bile yukarıda yazılan bir çok tespiti önceden gözlemleyip algılayabiliyor ve ülkemin geleceği adına kaygılar taşıyorken; nasıl olur da makam mevki sahibi, eğitimli koca koca (!) insanlar, onca kurum ve basınımız gözlemlemez, algılamaz, göremez böyle bir kısır döngüyü, bu dipsiz kuyuyu?
Ne zaman uyanacak insanlarımız?
Sorun, şu ya da bu parti adı, siyasi tercihlerimiz, alışkanlıklarımız değil ki! Sorun, gittiğimiz yanlış yol, yanlış istikâmet, tutarsız iç ve dış politika ile savrulmakta olduğumuz Ortadoğu batağı ve ardından bütün coğrafyamızı saracak/sarsacak yangın!
Gidilen yol yol değil, savrulduğumuz yön yön değil! Yakın tarihimiz kendi hırslarına, beklentilerine ülkesini, halkını, vazgeçilmez değerlerini feda ederek kendi varlık nedenine kibrit çakanların ibret verici öyküleriyle dolu! Dilerim, daha fazla hataya mahal vermeden yanlıştan dönülür; doğruların, gerçeklerin vatandaşla, yetkili kurumlarla paylaşarak ve tabii ki hatalarla yüzleşerek... Bu güzel ülke bir tane! Bir tane Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, başka yok!


Her nefeste Gülce...
04-19-2013 09:03 AM
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
Yeni Cevap 


 • RSS
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • TwitThis
 • Facebook
 • Reddit
 • Google
 • YahooMyWeb
 • E-mail

Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Amerika'nın tek hedefi,Türkiye'nin kafasını karıştırmak... NecdetBuluz 0 13 10-19-2014 06:14 PM
Son Mesaj: NecdetBuluz
  Türkiye'ye savaş kapısı mı açılıyor?... NecdetBuluz 0 11 10-13-2014 08:03 PM
Son Mesaj: NecdetBuluz
  Türkiye,terör örgütlerinin hedefi haline gelebilir... NecdetBuluz 0 16 10-12-2014 08:13 AM
Son Mesaj: NecdetBuluz
  Türkiye'ye biçilen rol... NecdetBuluz 0 21 09-30-2014 06:11 AM
Son Mesaj: NecdetBuluz
  Türkiye'nin de dikkatini çektiler... NecdetBuluz 0 115 10-19-2013 09:22 PM
Son Mesaj: NecdetBuluz
  "Türkiye terör kuşatmasına alınmıştır..." NecdetBuluz 0 127 10-14-2013 03:22 AM
Son Mesaj: NecdetBuluz
  Çin'de dev Türkiye tanıtımı... NecdetBuluz 0 155 10-10-2013 09:56 PM
Son Mesaj: NecdetBuluz
  “Türkiye, Suriye politikalarını gözden geçirmeli…” NecdetBuluz 0 143 09-28-2013 07:17 PM
Son Mesaj: NecdetBuluz
  Türkiye'nin sürüklendiği nokta... NecdetBuluz 0 132 09-21-2013 06:42 PM
Son Mesaj: NecdetBuluz
  Suriye konusunda Türkiye'yi dinleyen yok... NecdetBuluz 0 132 09-16-2013 09:30 AM
Son Mesaj: NecdetBuluz

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi


Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2012 MyBB Group Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan eserlerin telif hakları şair-yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.