Gülce Edebiyat Akımı
GÜLCE'DE 108. GÜN (30.12.2008) - Yazdırılabilir Sürüm

+- Gülce Edebiyat Akımı (http://www.gulceedebiyat.net)
+-- Forum: GÜLCE'YE DAİR (http://www.gulceedebiyat.net/forum-gulce-ye-dair-1496)
+--- Forum: GÖRÜŞLER (http://www.gulceedebiyat.net/forum-gorusler-744)
+---- Forum: Gülce'de Mesajlar-Projeler (http://www.gulceedebiyat.net/forum-gulce-de-mesajlar-projeler-724)
+---- Konu: GÜLCE'DE 108. GÜN (30.12.2008) (/konu-gulce-de-108-gun-30-12-2008-9900.html)

GÜLCE'DE 108. GÜN (30.12.2008) - Yusuf Bozan - 02/01/2009

30.12.2008
YENİ EDEBİ AKIMIMIZ GÜLCE'nin BİR ŞİİR ATÖLYESİ-FİKİR MEYDANI olarak görev yapmasını dilediğimiz antoloji com da oluşturulan GRUP'ta 108. gün gerçekleştirilen mesajlaşmalar aşağıdadır:
******************************************************************************** ****************************************************************
Kimden : MustafaCeylan/GÜLCE-Yeni Edebi Akım (Bay, 57)
Kime : Grup: Yeni Edebi Akim =Gülce
Tarih : 30.12.2008 05:37 (GMT +2:00)
Konu : Yeni mi, eski mi? Akım mı değil mi?
Yeni mi, eski mi? Akım mı değil mi?

“Şairlerbirligi.com” sitemizde ve öteki bazı sitelerde Antalyalı şair-yazar ağabeyimiz Nazmi ÖNER, bizlerin GÜLCE adını verdiği YENİ BİR EDEBİ AKIM ortaya koyma çaba ve gayretlerimizi dile getiren bir yazı kaleme almış. Bu yazıda, sanki bu çaba ve gayretler sadece benim şahsımın gayretleri gibi gösterilmişse de, işin aslını işte bu açıklamamızla dostlarımıza bildirmenin bir zaruret olduğunu hissettim.

Zira, şairlerbirliği.com sitemizin kurucu başkanı AHISKALI kardeşim, söz konusu yazının altına, aynen şunları yazmış:

(Nazmi Öner ağabeyimizi tanırım severim. Mustafa Ceylan'ı da tanır sever ve okurum. Bilgisi ve gayretleri konusunda asla şüphem yoktur. Yalnız Gülce'yi yeni bir akım, tarz, biçim kabul etme konusunda Nazmi Öner ile aynı düşünceyi paylaşmıyorum. Bunun yeni bir biçim ve tarz olmadığını da biliyorum. Daha fazla araştırılma yapılmasını öneriyorum. Paylaşımlarımız daha önceki gayretleri ve bu gayretleri gösterenlerin varlığını perdelememelidir.)

Evet, AHISKALI kardeşim, yerden göğe kadar haklıdır.

Zira, “Garip Üçlüsü” ve “Yedi Meşaleciler” den bu yana, yeni edebi bir akım arayışları hep devam edegelmiş, şairlerimiz şiirlerinde kendilerince uygun gördükleri tarz, şekil ve üsluplarda yeni şiirler kaleme almışlardır. Öyle ki, serbest şiir yazanlar dahi divan edebiyatından etkilenerek beyitlerle kurulan, kaside, Gazel, Mesnevi, Rübai, Murabba ve Muhammes türünde şiirler kaleme almışlardır.

ATİLLA İlhan’ın (müjgana aşk şarkıları) ’nda

(Okşamak kumrallığını içinden uysal lambaların,
beyhude ıslıklarını yakınlaşan sonbaharın
akşam tenhalığında birlikte duygulanmaların
saklı mutluluğuyla dalgından çok daha fazla dalgın
nasıl da sevdim ne iştir bilmeden sevmeyi) dizelerinin bulunduğu “muhammes” i,

(dünyayı tumturaklı bir yalan sayanlar
yalanın dehşetini yaşlandıkça anlar
nazım’ın piraye’yi sevdiği zamanlar
ölse ölümünden ne suçlar çıkarılırdı) dizelerinin bulunduğu murabba’sı,

Turgut Uyar’ın;

(haydi ben geldim oturup konuşalım ey gök
bütün altın tarlası bütün komşularımla
tarla tapan ırgat esnaf bütün komşularımla
in dolaş bir yerlerde buluşalım ey gök) şeklindeki Rübai’si,

Ziya Osman Saba’nın (Eller, hepsi de beşer tane parmaktan/Eller, türlü türlü…yaşamaktan) (Boynu bükük eller, dizlerin üstünde/İster bir yabancının, ister kardeşimin de) beyitleriyle başlayan Mesnevi’si;

Yine Turgut Uyar’ın “Çokluk Senindir” başlıklı Gazel’i ve

(hatırlarım bir akşam bir yokuşa durmuştum
İri atlarımız macardı dantellerimiz alman

Ne göksuda bülbül dinlemek ne abdülhak Şinasi bey
Ipılık bir sevgi geçerdi arasıra içimden o zaman) diye başlayan “salihat-ı nisvandan saffet hanımefendiye atfettiği” Kasidesi;

Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür.

Aynı şekilde hece ustası olan başta üstad Necip Fazıl Kısakürek olmak üzere Arif Nihat Asya hocamız dahil bir çok usta da divan şiirinden etkilenmişlerdir.

Kısaca demem o ki; divan edebiyatı, halk edebiyatı, aşık edebiyatı, tekke edebiyatı, aruz, hece, serbest; adına ne derseniz deyin, bizim şiir dünyamızın şairleri hem maziden ve hem de hal’den etkilenmişler ve kendilerine özgü tarz, şekil ve üslup da da şiirler kaleme almışlardır.

Şimdi desem ki;

………………….a…………………a.
…………………..a…………………a
…………………..a…………………b

*
…………………..c…………………..c
…………………..c…………………..c
…………………...c………………….b

Şeklinde kafiyeleri yer alan ve 7+7=14 hece ölçüsüyle yazılan yeni bir nazım türü öneriyoruz desem, gayet iyi bilmekteyim ki, şiiri sadece KOŞMA’ nın (aaab-cccb-dddb-eeeb) kafiye yapısı ve her zaman ve daima 6+5=11 ve arada bir de 7+7=14 ölçüyle şiir yazan bazı arkadaşlarımız,

-Her mısranın kafiyesi hem ortada ve hemde sonda olacak,
-Bentleri üçer mısralık ŞİİR Mİ OLUR diye bizi saçmalamakla suçlayacaklar. Hatta işi daha da ileri götürenler olacak, onlar da, şiirimizi katlettiğimizi, ihanet ettiğimizi söyleyecekler…

Fakat, bunlar şiiri ciddiye alanların hiç üzerinde durmayacağı suçlama ve atıflar olarak kalır ve kalacaklardır.

Gene desem ki;

…………………………………a
…………………………………a
*
…………………………………b
…………………………………a
*
…………………………………c
…………………………………a tarzıyla devam eden ve aruzla yazılan bir gazelin mısraları arasına HECE vezniyle birkaç dörtlük, yahut SERBEST bölümler ekleyip yeni bir nazım türü öneriyoruz desem;

Bu sefer aynı isnadlar gelecektir.

Ne yazık ki, bu isnadları yapacaklar; bizim o muhteşem şiir tarihimizden habersizler. Şiir tarihimizin renklerini, dokularını ve tarzlarını fark etmemişler bile.

Neden mi?

………………………DEVAM EDECEK…………………………………..
Kimden : Vuslatî/osman öcal (Bay, 50)
Tarih : 30.12.2008 19:59 (GMT +2:00)
Konu : Yn: [yeni-edebi-akim..] Yeni mi, eski mi? Akım mı değil mi?
İLK ŞİİRLERİMİZ HECEYLE YAZILDIĞINA GÖRE, SONRADAN GELEN ARUZ A İTİRAZ OLMAMIŞ MI? SERBEST ŞİİR YAZILMAYA BAŞLADIĞINDA HECECİLER İTİRAZ ETMEMŞ Mİ? ARUZ VE SERBEST ŞİİR İTİRAZSIZ MI KABUL GÖRMÜŞ VE DEVAM EDİYOR? KOSKOCA PADİŞAH BİLE ÇELEBİNİN UÇMASINA İTİRAZINI İDAMLA YAPMIŞ.İNSANLAR UÇMUYORLAR MI ŞİMDİ? KİMSE KUSURA BAKMASIN BEN KENDİMİ ŞAİR OLARAK GÖRMEDİM BUGÜNE KADAR.İDDİALIDA DEĞİLİM.AMA BİZE İTİRAZ EDENLERİN ÇOĞUNU DA CEBİMDEN ÇIKARTIRIM.
Kimden : Vuslatî/osman öcal (Bay, 50)
Tarih : 30.12.2008 22:40 (GMT +2:00)
Anmasın Adımı (BAHÇE NAZIM TÜRÜ)

Ey
Deli
Divanem,
Dinle beni!
Haykırdın amma……………………………………üçgen’cik
Taş değdi böğrüme.
Yaram ki gül renginde
Kan pıhtısı var sinemde.

Dalda gül,
Semada nur sandın.
Boğdu karanlığa,
Heyhat! ………………………………………………gülce’cik
Üşenmedin,
Yine aldandın.

Hem bu aşkı bitir hem kendine gel,
Çizdiğin her yokuş önümde engel,
Uzaklaş düşlerden ham hayallerden,……………….hece’cik
Yaslanma her güle vurmasın çengel.

Sen de anla
Değmez değmez be gönül,
Sevmeyi bilmeyenin kara bahtına,…………………..serbest’cik
Billur kar taneleri gibi düşme boşuna.

Ne yalnız gecelerde,
Ne hazanda derde düş olup; …………………………….tekil’cik
Sallanma sam yelinde sarhoş olup,
Bir gazele bin ah bekliyorsan boşuna.

Yan, ak saçlarım şahit canı tenden çekişine,
Bir buse mi kondurdun hani nerde o gül yanak?
Her mevsimde donarak hangi sevda coşar sürgün,……..dönence’cik
Sür, gün geceye aksın bak ayazın çöküşüne.

Yeter artık çektiğim senin sevdalarından,
Yaş dökerken gözlerim çığlıklarım yanmasın.…………çaprazlama’cık
Hülyalarla savaşmak ölümden daha beter,
Anmasın anmıyorsa o muhannet adımı.

NAZIM TÜRÜ:BAHÇE

1-Bu nazım türü, GÜLCE Nazım türlerininin hepsini ya da çoğunluğunu bir şiir bünyesinde bulundurmaktadır.

2-Nazım türlerinin şiir içinde konuyla bütünleşen bir tarzda yer alması tamamen şairin insiyatifine ve şiirin akışına bırakılmıştır.