Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: Atalarımız Nasıl Giyinirlerdi
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Atalarımız Nasıl Giyinirlerdi


1.)Atalarımız sakallarını kazıtır,bıyığa ise önem verir,bıyık bırakırlardı.Bıyık bırakmak

bir zorunluluk değil bir tercihti.Bıyık bırakmayan Türklerde vardı.Hafif sakal
bırakmakta bu tercihlerden bir tanesiydi.

2.Saçlar genelde uzun tutulur.Omuz başına veya omuzu geçecek şekilde uzatılırdı.Bazı Türk savaşçıların uzun saçlarını yanlardan ördükleri de görülürdü.

3.)Başa genelde koyun derisinden,kakım ve samur postundan yapılan tepesi sivri veya düz börk ,üç dilimli taçlar ile tepesi düz ve yuvarlak başlıklar giyerlerdi.Bazen de uzun ipekli bez parçalarını birkaç defa dolanacak ve arkaya sarkıtacak biçimde pay bırakarak başlarına sararlardı.

4.)Eski Türklerde küpe önem atf edilen bir aksesuardı.Erkek savaşçıların bazılarının da küpe taktığı biliniyor.Yalnız kadın ve erkeklerin taktıkları küpeler arasındaki farklılıkları bilemiyoruz.

5.)Yüzük takmak Türk erkek ve kadınlarının vazgeçilmezlerindendi.Yüzük genelde yüzük parmağına veya baş parmağa takılırdı.

6.)Kadınların taktığı bilezikler burma,akarsu,akıtma,dilmiç,kabara,şeve,tor,yandım,kol

bağı ve kolçak gibi isimlerle isimlendirilirdi.Bazı erkek savaşçılar deri veya metalden yapılma bileklik ve pazubant takarlardı.

7.)Eski Türkler kaftana kaptan derlerdi.Kaftanlar boy,biçim ve yöre bakımından farklı isimlendirilirlerdi.Bazı kaftanlar yırtmaçlı bazıları yırtmaçsızdı.Kaftan ve cüppe farklı şeylerdir.Mevsimine göre içi pamuklu veya pamuksuz olarak imal edilen kaftanların kalmaki,çukal,kemse(a)l,kapama,çapan gibi isimleri vardı.

8.)Eski Türkler içe giyilen elbiselere iç don,içlik,dışa giyilen elbiselere dış don,dışlık adını verirlerdi.Daha sonraları urba veya ruba sözcükleri de elbise manasında kullanılmıştır.

9.)Elbiseler saten,ipek,yün,pamuk,keçe gibi malzemelerden imal edilirdi.Deri de elbise yapımında sıkça kullanılan bir malzemeydi.

10.)Gömlek(kollu veya kolsuz),kayış,kemer(bel bağı,bilbo),kuşak mutlaka kullanılan giyim malzemeleri idi.Elbiselere cep yapılması ihmal edilmezdi.Mendil kullanımı yaygındı.Kuşak,kemer ve kayışlara hançer,bıçak ve kama takılırdı.

11.)Eski Türkler eyer çantasına yançık derlerdi.

12.)Eski Türkler boyun bağı da kullanırlardı.

13.)Pantolonun mucidi atalarımızdır.Pantolonlar ketenden,deriden,yünden ve kumaşlardan imal edilirdi.Pantolonlar ata binmeye,savaşmaya ve rahat hareket etmeye uygun bollukta imal edilirdi.

14.)Çizmeler tam(tomak) ve yarım boy(edik) olmak üzere keçe ve deriden imal edilirdi.

15.)Eski Türkler ayakkabıya başmak,edik,çarık,çedik,sokman,oltan(ortan),kaloş(galoş)derlerdi.

16.)Eski Türkler kış aylarında kürkte giyerlerdi.

17.)Bazı Türkler,elbiselerini gümüş ve altın işlemelerle süslerlerdi.Ama sadelik genelde tercih edilen bir durumdu.Savaş elbiseleri sade,rahat, hareket ve manevra
imkanı sağlayan elbiselerdi.

Aşağıda bulunan iki temsili resim,yukarıda sıralanan maddelere uygunluk arz etmesi ve fikir vermesi açısından eklenmiştir.

Saygılar.


Körüklü çizme unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizdendir.

Aydın ve Sökede körüklü çizme imal eden iki usta bu unutulan geleneği yaşatmaya çalışıyor.Ben kendime yakın bir zamanda körüklü çizme yaptırmayı düşünüyorum.Bari geleneğimiz yaşatılsın.Üstüne iyi bir kumaştan kruvaze,yandan düğmeli bir kaban gayet şık durur.Zaten güzel bir kalpağım var.(Kapalıçarşıda satılıyor.)

Şile bezinden yapılma gömlekleri tavsiye ederim.Modelini siz terziye tarif edin.Derin V yaka,çapraz bağcıklı V yaka uzun veya yarım kollu dökümlü(bol) gömlekler bir Türk’e çok yakışır.Kumaşı siz alırsanız daha iyi olur.Beyaz,füme,krem,sarı,gri renkte şile bezleri var.Uzun kollu yaptırırsanız kol ağızları ince kaytanlı ve hafif yırtmaçlı olursa şık durur.Yanlardan da hafif yırtmaç iyi durur.Gömleği kesinlikle pantolon içine bırakmayınız.Şile bezinden yapılan gömlekler hem ucuz hem şık.Yaz sıcağında da çok kullanışlı.Yalnız,içine atlet giyilmezse daha güzel duruyor.


-------------
kaynak:efrasyap.org