Gülce Edebiyat Akımı

Tam Görünüm: Çanakkale Ruhlu Anadolu İnsanı
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Çanakkale Ruhlu Anadolu İnsanı

Acı üstüne acı yaşıyor Anadolu halkı. Nice güneşler batıyor, nice anaların gözyaşları sel oluyor. Nice bebekler babasız, nice gelinler dul kalıyor henüz baharında iken. Gün geçmiyor ki bir şehit haberi gelmesin. Vatanını ana belleyen Anadolu halkı tepkili, bayrak bayrak yükseliyor ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez!’ haykırışları.

Bugün de (23 Ekim 2001) şairleri haykırdı Anadolu’nun. Şiirleriyle, konuşmalarıyla teröre lanet okudular. Vatanın bölünmezliğini bir kez daha haykırdılar Başkent Ankara’da. Organizasyonu aylar öncesinden belli olmasına rağmen programın akışı, içinde bulunulan güncel gerçekle sarılıverdi. Hele Van’dan (Deprem dolayısıyla tüm Van halkına geçmiş olsun diyor, ölenlere rahmet yaralılara şifa diliyorum.) kalkıp Ankara’ya gelen şair Sayın Adnan Özkan’ın mesajı çok anlamlıydı. Adnan beyin oğlu sorar ‘Baba ta Ankara’ya bir şiir okumak için mi gidiyorsun?’ Adnan bey cevap verir:’ Hayır oğlum; birlik ve beraberlik mesajı vermeye gidiyorum.’ İşte Çanakkale ruhlu Anadolu insanı bu.

Davetlisi olarak katıldığımız İhvani Paylaşım Platformunun geleneksel ikinci şiir paylaşım ve tanışma toplantısı bugün (23 Ekim 20011) Ankara Muhsin Ertuğrul Sahnesi Dikimevi Mamak adresinde gerçekleşti. Mamak belediyesinin ve İLESAM’ın desteklediği dinletiye Kırklareli’nden Van’a, Adıyaman’dan Sivas’a, Kırıkkale’den Konya’ya yurdun değişik bölgelerinden aralarında Gülce Edebiyat Akımı şairlerinin de bulunduğu altmış civarında şairimiz katıldı. Organizasyonunu Sayın Salih Kozan, Sayın Fazlı Eken ve Gülce Şairi Sayın İbrahim Etem Ekinci’nin yaptığı dinletinin sunuculuğunu Sivas’tan katılan Sayın Celalettin Tokmak gerçekleştirdi. Halka açık dinletinin çekimini ise 29 Ekim 20011 saat 17.15 de yayınlamak üzere SİPAS TV yaptı.

Zaman zaman duygusal anların yaşandığı, duyguların bayraklaştığı, teröre lanetlenip şehitlere rahmet dilendiği toplantıya saz ve sözleriyle katılan ozanlarımız renk kattılar.

Kırıkkale’den, ilimizin haklı gururu çelik yürek Sayın Hasan Ulusoy ve Sayın Abdullah Ramazan’la beraber katıldığımız dinletiye İLESAM başkanı’ Sayın Mehmet Nuri Parmaksız’ın, Ankara Aşıklar derneği başkanı Sayın Hüseyin Çoban’ın, Sayın İsmet Bora Binatlı’nın, Sayın Vedat Fidanboy’un ve adını zikredemediğim çok değerli şairlerin katılımları bir kazanım idi. Dinletiye Ankara, Sivas, Kırıkkale, Koceli, Amasya damgasını vuran illerimiz oldu. Gönül isterdi ki Kırıkkale’yi birinci sıraya yazayım.

Osman Öcal
Bizler de yüreklerimizle oradaydık,
Teşekkürler...